Zgaga pali, apteka zamknięta? Skuteczne lekarstwo na pewno masz w kuchennej szafce

2024-12-25 9:20

Te sposoby nie usuwają przyczyny, ale ulgę możesz poczuć ekspresowo. Osoby, które często walczą ze zgagą, zwykle mają w domu odpowiednie środki zobojętniające kwasy żołądkowe. Ci, którzy po prostu się przejedli lub spożyli coś sprzyjającego cofaniu się pokarmu z żołądka, nie muszą cierpieć do końca świąt. W kuchni znajdziesz doraźne rozwiązanie.

Zgaga pali, apteka zamknięta? Skuteczne lekarstwo na pewno masz w kuchennej szafce
Autor: GettyImages

Kogo nigdy zgaga nie paliła, może uznać, że to banalny problem. Tymczasem to naprawdę nieprzyjemna dolegliwość, stresująca (czasem mylona z chorobami układu krążenia, zawałem), która, jak już dopadnie, niełatwo przechodzi i często wraca.

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli cofania się treści pokarmowej z przełyku do żołądka. Bywa skutkiem przejedzenia, zbyt pospiesznego połykania, spożycia ciężkostrawnych produktów, ale też choroby wymagającej leczenia pod nadzorem lekarza.

Problem jest na tyle częsty, że trudno sobie wyobrazić jakiś blok reklamowy w telewizji bez reklamy środka łagodzącego zgagę. Trudno szukać dyżurującej apteki, gdy w gardle pali ogień. Lepiej sprawdź, czy masz w domu sodę oczyszczoną.

Poradnik Zdrowie - Zgaga

Sposoby na zgagę: po pierwsze soda oczyszczona

Można czasem przeczytać, że w neutralizacji kwasów żołądkowych pomocna okazuje się bezcukrowa guma do żucia. Możliwe, chociaż osobiście nie znamy nikogo, kto by deklarował, że mu przyniosła wyraźną ulgę.

Nie brakuje natomiast doniesień o mocy sody oczyszczonej. Jeśli pali cię zgaga, najlepiej zacznij od sprawdzenia jej mocy. Zwykle jest w kuchennej szafce, a domową miksturę zrobisz ekspresowo.

Przepis na środek przeciw zgadze z sodą

Jak stosować sodę oczyszczoną przeciw zgadze? Łyżeczka sody dodana do letniej wody (1/3 szklanki) pomaga niemal natychmiast. Ważne, by sodę dobrze wymieszać, do pełnego rozpuszczenia i napój spożywać powoli.

Przeciw zgadze: świeży sok niekoniecznie z cytryny

W walce ze zgagą najważniejsza profilaktyka, czyli głównie odpowiednia dieta i zdrowe nawyki żywieniowe. Kiedy dla ciebie jest już na to za późno, bo zgaga pali i najwyraźniej nie chce puścić, a ty nie masz sody, spróbuj wypić ciepłą wodę z kilkoma kroplami soku cytryny. Niektórzy ten sok dodają do sody, bo podobno wzmacnia efekt. Sam sok działa rzadko, ale zawsze można spróbować.

Jest natomiast szansa, że pomoże świeży sok z marchwi, buraka, rzodkwi czy ogórka, bo powinien zneutralizować męczące kwasy żołądkowe.

Gdy walczysz ze zgagą, postaraj się nie kłaść i nie schylać. Nie musisz się głodzić, ale zmniejsz wyraźnie porcje i nie jedz na 3 godziny przed snem, jeśli nie chcesz mieć od rana znowu problemów.

Z płynów sprawdza się jeszcze wyjątkowo herbatkę z  prawoślazu, chociaż niewiele osób jest w stanie ją pić, nie jest zbyt smaczna. Ewentualnie wypróbuj herbatkę rumiankową. Dobrze ci zrobią nawet 2 szklanki w ciągu dnia.

Zobacz: 5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz

Zgaga - zapobiegaj nawrotom

Suszone banany, morele i płatki migdałowe pomagają zobojętnić kwasy żołądkowe, więc mogą ochronić śluzówkę przełyku przed podrażnieniem. 

Dla osób, które często mają zgagę, wskazany jest napar z nasion lnu, ale smakuje jeszcze gorzej niż herbatka z prawoślazu. Jeśli się zdecydujesz, 2 łyżki nasion zalej szklanką wrzątku i odcedź po godzinie. Pij przed posiłkiem.

Zaleca się także spanie z głową lekko uniesioną (włóż zrolowany koc pod poduszkę) oraz częste jedzenie kisieli i galaretek.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Zgaga czy zawał?

Zgaga bywa mylona z zawałem serca. Podstawowa różnica polega na tym, że ból kardiologiczny najczęściej nie ustępuje mimo zmiany pozycji, czy fazy oddychania. Najczęściej trwa nieprzerwanie co najmniej 20 minut.

Jeśli masz uzasadnione wątpliwości czy to serce, czy żołądek, nie wahaj się poradzić lekarza. Stawką może być przecież twoje życie, a lekarze podkreślają, ze zdarzają się pomyłki w obie strony, więc lepiej przesadzić z ostrożnością niż zaniedbać stan zagrożenia życia.

Szczególnie czujne powinny być kobiety, u których problem kardiologiczny częściej ma nietypowy przebieg i przypomina nawet zatrucie.

Czytaj także: Nagła choroba chwyciła cię w święta? Warto wypróbować to rozwiązanie