Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie
Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się mikroskopijne "dziurki", przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które wierzą w tę "chorobę". Okazuje się, że w medycynie takie schorzenie nie istnieje. Jakie są rzekome przyczyny i objawy nieszczelnego jelita? Na czym polega leczenie? Jaka powinna być dieta przy nieszczelnym jelicie?
Spis treści
- Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny
- Zespół nieszczelnego jelita - objawy
- Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka
- Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta
Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje - tak twierdzą osoby, które wierzą, że taka "choroba" istnieje. Jak rzekomo dochodzi do nieszczelności jelita cienkiego? Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne "dziurki" do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny.
Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny
Rzekomymi przyczynami zespołu nieszczelnego jelita mogą być:
- przewlekły stres
- niewłaściwa dieta (przede wszystkim alkohol, ostre przyprawy, konserwanty, gluten)
- niektóre leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, steroidy)
- niedobór kwasu solnego w żołądku
- zakażenia bakteryjne (np. H. pylori), grzybicze i pasożytnicze
- zaburzenia równowagi hormonalnej
- niedoczynność tarczycy
- promieniowanie i chemioterapia
Istnienie zespołu nieszczelnego jelita wzbudza wiele kontrowersji. W medycynie konwencjonalnej zespołu cieknącego jelita nie uznaje się za chorobę (nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej.
Zespół nieszczelnego jelita - objawy
Objawy ze strony układu pokarmowego | Objawy skórne | objawy ze strony układu nerwowego | Pozostałe |
|
|
Poza tym zespołowi nieszczelnego jelita mogą towarzyszyć choroby, takie jak, m.in.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów.
Zespół nieszczelnego jelita - skutki
Nieszczelne jelito nawet przy prawidłowej diecie prowadzi do zaburzenia przyswajania składników odżywczych, czego konsekwencją jest osłabienie organizmu. Poza tym w zespole nieszczelnego jelita dochodzi do zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych.
Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka
W związku z tym, że zespołu nieszczelnego jelita nie uznaje się za chorobę i nie ma go w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, nie ma badań, które go wykrywają. Jednak osoby z kręgów wierzących w "leczenie" niekonwencjonalne często proponują wykonanie testu absorpcji cukrów (TAC), który polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego mannitolu i laktulozy, następnie oznaczeniu ich stężeń w porcji moczu zebranej w ciągu 5 godzin i obliczeniu wskaźnika przepuszczalności jelitowej (stosunek stężeń laktuloza/mannitol). Jeśli w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, ma to podobno oznaczać, że przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa. W przypadku nieszczelnego jelita oba związki mają występować w wysokim stężeniu. Z kolei ich niewielka ilość ma świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. Jednak nie ma na to dowodów naukowych.
Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta
Nie ma leku na zespół nieszczelnego jelita. Osoby, które wierzą w istnienie tej choroby proponują stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit.
Poza tym konieczna jest odpowiednia dieta, z której należy wyeliminować produkty, które mogą niekorzystnie wpływać na szczelność bariery jelitowej, tj. cukier, afinowany, alkohol i gluten. Niektórzy zalecają także dietę bezmleczną i bezjajeczną. Dieta przy nieszczelnym jelicie powinna być bogata w mięso, ryby, owoce, warzywa.
Porady eksperta
Polecany artykuł: