Zaparcia podczas upałów są częstym problemem. Gastroenterolog wyjaśnia
Temperatury za oknem utrzymują się na wysokim poziomie. Choć pogoda ta sprzyja nadmorskiemu wypoczynkowi może również powodować, że będziemy odczuwać pewien dyskomfort. Oprócz oparzeń słonecznych i przegrzania, wiele osób zmaga się również z zaparciami. Skąd się to bierze?
Wzrost temperatur niestety często wiąże się z pewnego rodzaju dyskomfortem, który niejednej osobie obrzydza falę gorącą. Trzeba wówczas pilnować, by pić odpowiednio dużo wody i się nie odwodnić, w szczególności pamiętać o kremie z filtrem, by nie dopuścić do oparzeń słonecznych i uważać na przegrzanie.
Na tym jednak nie koniec upalnych problemów. Wiele osób zauważa zmianę w częstotliwości wypróżnień podczas gorących dni. Czasami, nawet po sporej aktywności fizycznej i jedzeniu zdrowych posiłków, w jelitach nic się nie rusza. Co się wtedy dzieje?
Letnie problemy z zaparciami. Ekspertka zna ich powód
Opowiedziała o tym gastroenterolog, Rabia de Latour. Według niej istnieje powód, dla którego tak wielu z nas doświadcza zaparć w upalne dni. Na szczęście ten problem da się w prosty sposób rozwiązać.
Zacznijmy jednak od początku. Powodem, przez który podczas fali upałów możemy zmagać się z zaparciami jest po prostu fakt, że nasze ciało po prostu potrzebuje większej ilości wody. Jak wytłumaczyła ekspertka, kiedy jesteśmy odwodnienie, nasze ciało radzi sobie z tym poprzez zagęszczenie moczu i stolca.
Kiedy nie jest on wystarczająco miękki, zaczyna się pojawiać problem z wydalaniem, powodując tym samym zaparcia. Ciekawostka jest, że jeśli mamy do czynienia z odwrotnym problemem, czyli biegunką, powód może być dokładnie ten sam.
Ekstremalny upał i wyczerpanie cieplne może spowodować szok w jelitach, który skutkować będzie niczym innym jak zaparciami lub biegunką.
Jak zapobiegać zaparciom? Jest na to kilka, niezawodnych sposobów
Co więc zrobić, by nie musieć mierzyć się z tym nieprzyjemnym problemem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy się odpowiednio nawadniać. To jest znak, że powinniśmy napełnić swoją butelkę wody, kupić wystarczającą ilość żywności, która równocześnie nawadnia i pamiętać, by każdego dnia pić zalecaną ilość płynów.
Warto również pamiętać o kilku radach, które pomogą nam poradzić sobie z zaparciami. Jedną z najważniejszych, będzie jedzenie wystarczająco dużej ilości błonnika. Powinniśmy pamiętać o włączaniu go do codziennej diety. Jeśli chcecie wiedzieć, które produkty są najbogatsze w błonnik, wystarczy sprawdzić nasz artykuł.
Chcąc zapobiec zaparciom, warto również pamiętać o ćwiczeniach aerobowych. Spacery będą idealnym pomysłem, który na pewno pomoże wyregulować pracę jelit. Wystarczy codziennie - najlepiej wczesnym rankiem lub w godzinach wieczornych - wybrać się na spacer po okolicy.
Jeśli nie przepadamy za wodą mineralną możemy również sięgnąć po soki wyciskane z owoców i warzyw. Świetnie sprawdzi się na przykład sok z kiszonej kapusty, który jest nie tylko tani, ale również niezwykle skuteczny. Poradzi sobie z tym również sok ze śliwek.