Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych?
Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, a w konsekwencji przyczynia się do długotrwałego zatrzymania stolca. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zaparcia nawykowego u dorosłych i jak przebiega leczenie tego typu zatwardzeń.
Spis treści
- Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny
- Zaparcia nawykowe u dorosłych - objawy
- Zaparcia nawykowe u dorosłych - leczenie
- Zaparcia nawykowe u dorosłych - zapobieganie
Polecany artykuł:
Zaparcia nawykowe u dorosłych to czynnościowe, nie spowodowane żadnymi anatomicznymi zmianami chorobowymi, długotrwałe zatrzymanie stolca w wyniku słabych ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, albo też nadmiernego skurczu jego warstwy mięśniowej. Warto wiedzieć, że pojęcie zaparcia nawykowego odnosi się przede wszystkim do konsystencji stolca, a nie częstości jego oddawania. Wypróżnienia nawet co 3-4 dni, ale swobodne, o normalnej konsystencji można uznać za prawidłowe. Przyjmuje się, że normalna częstotliwość wydalania kału to od 3 razy na dzień do 3 razy na tydzień.
Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny
- mała aktywność fizyczna (siedzący tryb życia)
- noszenie ciasnej odzieży
- nieregularne spożywanie drobnoziarnistych i pokarmów, które nie zawierają błonnika
- neurastenia (nerwica objawiająca się zwiększoną pobudliwością)
- wzmożony, w następstwie nadmiaru stresów i bodźców, stan napięcia nerwowego układu autonomicznego.
Zaparciom nawykowym sprzyja także regularne przyjmowanie niektórych leków, których działaniem ubocznym są właśnie zatwardzenia. Do tej grupy leków należą m.in. leki przeciwbólowe zawierające kodeinę, leki przeciwpadaczkowe, a także diuretyki (leki zwiększające ilość oddawanego moczu).
Zaparcia nawykowe u dorosłych - objawy
1. Cechą charakterystyczną zaparcia nawykowego u dorosłych jest stolec o małej objętości, suchy, zbity, zazwyczaj silnie cuchnący, z domieszką śluzu, zwykle o wyglądzie kału bobkowego (owczego), ciemnobrązowy lub czarny.
2. Brak uczucia pełnego opróżnienia jelit po często utrudnionej i bolesnej defekacji. W takiej sytuacji objawami towarzyszącymi mogą być wzdęcia czy bolesne oddawanie gazów.
3. Dorośli cierpiący na zaparcia nawykowe często skarżą się również na:
- senność,
- tępe bóle głowy
- uczucie rozlanego ucisku i pełności w jamie brzusznej.
Zaparcia nawykowe u dorosłych - leczenie
W związku z tym, że u dorosłych najczęstszą przyczyną nawykowych zaparć jest niewłaściwa dieta, należy przywrócić zakłóconą regularność i sposób odżywiania się. Leczenie farmakologiczne należy zastosować w ostateczności, ponieważ stopniowo staje się coraz mniej skuteczne i wymaga stałego zwiększania dawki leków.
Zaparcia nawykowe u dorosłych - zapobieganie
1. Unikaj stresów i napięć wyzwalających nadmierną kurczliwość błony mięśniowej jelit.
2. Bądź aktywny fizycznie.
3. Spożywaj posiłki o ściśle określonych (stale tych samych) porach dnia w celu uregulowania pracy przewodu pokarmowego.
4. Podejmuj próby regularnego oddawania kału nawet wtedy, gdy nie odczuwasz (początkowo) żadnego parcia ani potrzeby jego oddania.
5. Uwzględnij w sposobie odżywiania się duże ilości drażniącego jelita błonnika (np. jarzyn, owoców, chleba razowego, kaszy gryczanej, fasolki szparagowej).
Porady eksperta