Wzdęcia nie dają ci w nocy spać? Dietetyczka zdradza kilka możliwych przyczyn

2024-09-06 12:33

Dla wielu to wciąż temat tabu, jednak jest to całkowicie normalne. Chodzi mianowicie o puszczanie gazów. Jeśli jednak idąc spać, wzdęcia nie dają nam spokoju, powinniśmy namierzyć winowajcę. Dietetyk zdradza, co powinniśmy wiedzieć.

Wzdęcia nie dają ci w nocy spać? Dietetyczka zdradza kilka możliwych przyczyn
Autor: fot. Getty Images Wzdęcia nie dają ci w nocy spać? Dietetyczka zdradza kilka możliwych przyczyn

Gazy, choć dla wielu osób są krępującym tematem, są całkowicie normalną funkcją organizmu. Występują one, jako produkt uboczny trawienia i dotyczy każdego człowieka. 

Objawiać się one mogą właśnie wzdęciami, odbijaniem i tak zwanym puszczaniem gazów. Według szacunków, każdu człowiekowi odbija się do 30 razy dziennie, a puszczanie gazów odbywa się od 8 do 14 razy dziennie.

To tylko pokazuje, że pewna ilość gazów jest całkowicie normalna. Nadmierna jednak ilość może być oznaką problemów trawiennych, zwłaszcza jeśli doświadczamy jej o określonych porach dnia, jak na przykład w nocy.

Co zwiększa prawdopodobieństwo nocnych gazów? Powodów jest kilka

Warto więc dowiedzieć się, co może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia większej ilości gazów. Podpowiadamy, dlaczego można mieć w nocy wzdęcia, jak je złagodzić i kiedy warto jednak wybrać się do lekarza.

Na początek warto zastanowić się skąd biorą się nocne gazy. Jak mówi dietetyczka Marii Laury Haddad-Garcia, w artykule EatingWell, powstają one przez połykanie powietrze i rozkładanie niestrawionych węglowodanów przez bakterie w jelicie grubym. Większość przyczyn związana jest więc z piciem, jedzeniem i połykaniem powietrza.

Picie napojów gazowanych może więc zwiększać ryzyko wystąpienia gazów, ponieważ wytwarzane są one z użyciem dwutlenku węgla. Co więcej, spożywanie ich przez słomkę może pogorszyć ten stan.

Również zjedzenie dużego posiłku na wieczór może powodować wystąpienia gazów, w szczególności jeśli jemy go szybko. Szybkie jedzenie powoduje połykanie większej ilości powietrza i zwiększa ryzyko wystąpienia gazów.

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia

Guma do żucia jest częstym powodem gazów, ponieważ podczas życia połykamy więcej powietrza. Co więcej, niektóre rodzaje gumy, zwłaszcza bezcukrowe i wykonane z alkoholi cukrowych, mogą zwiększać ryzyko wzdęć - jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Również spożywanie dużej ilości błonnika na kolacje może powodować większe wzdęcia w nocy. W szczególności jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do niego.

Jak zapobiegać nocnym gazom? Kilka porad

Kiedy już wiemy, co może powodować częste wzdęcia i puszczanie gazów w nocy, warto dowiedzieć się, jak im zapobiegać.

Po pierwsze powinniśmy jeść regularne posiłki i przekąski w ciągu dnia. Jedzenie częściej, ale mniej może pomóc złagodzić gazy. Kolejnym punktem będzie stopniowe zwiększanie spożycia produktów bogatych w błonnik. Dodatkowo powinniśmy pić przy tym dużą ilość płynów.

Jedzenie powoli pozwoli nam natomiast zmniejszyć ryzyko połykania powietrza. Co więcej, pozwala na dokładniejsze żucie, wspomagając tym samym rozkład pokarmu.

Kiedy gazy powinny niepokoić? 

A kiedy powinniśmy udać się do lekarza? W przypadku kiedy zauważymy zmianę częstotliwości występowania gazów, której towarzyszą:

  • ból,
  • biegunka,
  • mdłości,
  • utrata wagi,
  • nadmierne wzdęcia,
  • krwawienie z odbytu.
Listen on Spreaker.