Wrzody żołądka uaktywniają się wiosną i jesienią
Wiosną i jesienią wrzodowcy czują się coraz gorzej. Czy to zmiana diety, czy skoki temperatury - nie bardzo wiadomo, dlaczego te pory roku zaogniają dolegliwości układu pokarmowego i sprawiają, że nasilają się objawy choroby wrzodowej. Atak Helicobacter pylori można jednak powstrzymać, trzeba jednak wiedzieć jak.
Spis treści
- Wrzody żołądka nie lubią kwasu solnego
- Jak leczyć wrzody żołądka?
- Nawroty choroby wrzodowej
- Choroba wrzodowa: objawy i leczenie [wideo]
Jeśli masz wrzody żołądka, przygotuj się, że wiosną i jesienią będziesz częściej niż zwykle odczuwać dolegliwości. Winowajcą najczęściej odpowiedzialnym za chorobę wrzodowa jest bakteria Helicobacter pylori bytująca w układzie pokarmowym.
Wrzody żołądka nie lubią kwasu solnego
Żołądek produkuje w ciągu doby około 2,5 litra soku. Jest to wodny roztwór kwasu solnego, potrzebny do trawienia pokarmów. Z wielu powodów dochodzi do nadprodukcji kwasu solnego. Nadwyżki te trawią błonę śluzową wyściełającą żołądek i dwunastnicę. Powstaje nadżerka. Gdy niszczące działanie kwasu trwa długo, powstaje wrzód.
Kiedy organizm produkuje więcej kwasu, niż to potrzebne do trawienia? Sprzyja temu przede wszystkim życie w stresie, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów. Nie można zapomnieć także o bakterii Helicobacter pylori, która bytuje w układzie pokarmowym i może, choć nie musi, doprowadzić do powstania wrzodu. Choć ma ją przeciętnie 60 procent ludzi, nie wszyscy są chorzy.
W aptekach, bez recepty, możesz kupić prosty, domowy test, który wykrywa obecność bakterii Helicobacter pylori. Do badania wystarcza mała kropelka krwi z palca. Badanie jest łatwe, wynik masz już po kilku minutach. Test dostępny jest bez recepty.
Jak leczyć wrzody żołądka?
Niezależnie co spowodowało wrzody - jeżeli nie podejmiesz leczenia - uszkodzenie ścianki żołądka będzie się powiększało i z czasem może dojść do jej przebicia, tzw. perforacji. To poważne zagrożenie dla życia (treść pokarmowa zaczyna wydostawać się do jamy otrzewnej i w rezultacie rozwija się zapalenie otrzewnej). Ratunkiem jest natychmiastowa operacja.
Leczenie polega na podawaniu środków zobojętniających kwas i zmniejszających jego wydzielanie. Bakterie likwiduje się stosując terapię trzema lekami: preparatem hamującym wydzielanie kwasu solnego i dwoma lekami przeciwbakteryjnymi.
Nawroty choroby wrzodowej
Choroby wrzodowej nie można wyleczyć raz na zawsze. Dlatego przy nawrocie objawów choroby warto natychmiast iść do lekarza. Nie leczona choroba wrzodowa może przekształcić się w nowotworową. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla ciebie.