W święta czujesz ból wątroby? Sposoby na świąteczny ból wątroby

2020-12-21 16:26

Świąteczne ucztowanie to spore wyzwanie dla wątroby. I choć jest ona wyjątkowo cierpliwa, w końcu może się zbuntować. Jak do tego nie dopuścić? Poznaj sposoby na świąteczny ból wątroby.

W święta czujesz ból wątroby? Sposoby na świąteczny ból wątroby
Autor: Photos.com Świąteczne ucztowanie to spore wyzwanie dla wątroby. I choć jest ona wyjątkowo cierpliwa, w końcu może się zbuntować. Jak do tego nie dopuścić? Poznaj sposoby na świąteczny ból wątroby.

Świąteczny ból wątroby może zdarzyć się nawet wtedy, gdy na co dzień twoja wątroba działa sprawnie. Kiedy przez kilka dni w roku masz okazję delektować się świątecznymi specjałami, na które czekałaś tak długo, trudno odmówić sobie tej przyjemności. Niestety, większość tradycyjnych dań kuchni polskiej jest ciężko strawna, a do tego jemy je w sporych ilościach i w dodatku przez kilka dni.

Nic więc dziwnego, że zaczynają się problemy: ucisk i pobolewanie pod prawym dolnym żebrem, zaburzenia trawienia, uczucie pełności, wzdęcia, mdłości. To właśnie najczęstsze sygnały niedomagania wątroby. Mimo że sama nie boli, bo nie jest unerwiona, to przeciążona pracą powiększa się i uciska torebkę ochronną, w której się znajduje. A wtedy czujesz nieprzyjemne kłucia w prawym boku. I zwykle dopiero wtedy sobie o niej przypominasz. Jeśli chcesz, żeby twoja wątroba dobrze wypełniała swoje zadania, zatroszcz się o nią i nie obarczaj jej ponad siły!

Spis treści

  1. Ból wątroby w święta - jak go uniknąć?
  2. Ból wątroby w święta - domowe sposoby

Ból wątroby w święta - jak go uniknąć?

Nie musisz rezygnować z przyjemności jedzenia. Jednak żeby zbytnio nie obciążać wątroby, przestrzegaj kilku zasad.

  • Sięgnij po przyprawy – wzbogacając swoją kuchnię o zioła, zyskasz nie tylko wspaniały smak i aromat dań, ale też ulżysz wątrobie. Najlepsze są dla niej przyprawy, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i ułatwiają trawienie tłuszczów, jak majeranek, tymianek, jałowiec i mięta, a także działają rozkurczowo na przewody żółciowe, m.in. oregano i kminek. Przyprawione nimi tłuste dania będą łatwiejsze do strawienia. Unikaj natomiast ostrej papryki, pieprzu, curry, octu i musztardy, bo podrażniają przewód pokarmowy.
  • Odchudź świąteczne dania - np. pierogów nie musisz obsmażać przed podaniem, możesz je podgrzać na parze lub w kuchence mikrofalowej; śledzie zamiast olejem polej chudą śmietaną albo jogurtem naturalnym; w sałatce zamiast majonezu użyj jogurtu naturalnego doprawionego przyprawami (ewentualnie odrobiną majonezu); nie dosładzaj kompotu z suszonych owoców, upiecz ciasta bez tłuszczu (piernik, biszkopt).
  • Zrezygnuj ze smażenia - smażone potrawy są ciężko strawne, dlatego kłopot z ich strawieniem ma nie tylko żołądek, ale też wątroba. Lepiej ryby i chude mięso piecz w folii, podawaj gotowane albo duszone.
  • Żuj dokładnie każdy kęs - podczas rodzinnych biesiad nie musisz się nigdzie śpieszyć, dlatego delektuj się jedzeniem. Gdy wszystko dokładnie pogryziesz, do żołądka trafi dobrze rozdrobniona miazga. W czasie gryzienia wraz ze śliną wydzielana jest amylaza, dzięki której już w ustach zaczyna się trawienie niektórych węglowodanów. Gryzienie pobudza też produkcję soku żołądkowego i enzymów trzustkowych, które biorą udział w dalszym trawieniu pokarmu. Nieśpieszne jedzenie pozwoli wątrobie dostarczyć odpowiednią ilość żółci do trawienia oraz wyłapać szkodliwe substancje. Poza tym jedząc wolniej, zjesz mniej!
  • Uważaj na grzyby - nie jedz ich zbyt dużo: są nie tylko ciężko strawne, ale kumulują metale ciężkie i toksyny, które mogą uszkodzić wątrobę.
  • Ogranicz desery - wątroba nie lubi tłustych ciast, tortów, świeżych ciastek francuskich i drożdżowych, bitej śmietany, czekolady, bo to nie tylko bomby cukrowe, ale też tłuszczowe. Jeśli nie możesz się powstrzymać, zjedz tylko jedną porcję ciasta i nie łącz go z alkoholem.
  • Potrawy jedz umiarkowanie ciepłe - zbyt gorące i bardzo zimne są szkodliwe dla wątroby. To samo dotyczy napojów.

Ból wątroby w święta - domowe sposoby

Jeśli jednak pofolgowałaś sobie z jedzeniem i po biesiadowaniu odczuwasz dyskomfort, pozwól wątrobie odpocząć. Odejdź od stołu, usiądź wygodnie albo połóż się na kanapie i rozluźnij uciskające w pasie ubranie.

Na bolące miejsce najlepiej przyłóż termofor pod wpływem ciepła drogi żółciowe rozszerzają się, a to ułatwia trawienie i łagodzi ból.

Przygotuj również herbatę ziołową, np. z dziurawca, szałwii czy korzenia mniszka lekarskiego (działają rozkurczowo, ułatwiają przepływ żółci) lub mięty, rumianku (działają żółciopędnie, ułatwiają trawienie), albo sięgnij po gotową mieszankę ziołową.

Gdy dolegliwości ustąpią, zachęć domowników i gości do wspólnego spaceru. Ruch podziała korzystnie na wszystkich przyśpieszy przemianę materii i poczujecie się lżejsi. Nie spędzaj całych świąt przy stole!

Co szkodzi wątrobie?
Ważne

Wątroba to silny, regenerujący się narząd, ale nie jest niezniszczalna. Szkodzą jej zwłaszcza:

Alkohol – blokuje przemianę białek, glukozy i tłuszczów, przez co uszkadza wątrobę. Najbardziej niebezpieczne jest długotrwałe picie nawet niewielkich ilości alkoholu, może bowiem prowadzić do stłuszczenia wątroby albo marskości wątroby. Dlatego po trunki, nawet te słabe, lepiej sięgać tylko od czasu do czasu.

Leki – wątrobie szkodzą antybiotyki, preparaty zawierające hormony płciowe, a także niektóre leki przeciwgruźlicze, antyarytmiczne, cytostatyki, witamina A, duże dawki paracetamolu.

Toksycznie działa na nią przewlekłe (ale nie doraźne) przyjmowanie leków przeciwbólowo lub leków przeciwzapalnych stosowanych w chorobach stawów, kości, układu ruchu. Nadużywanie leków może prowadzić do stłuszczenia wątroby.

Wirusy – te wywołujące wirusowe zapalenie wątroby typu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW B i C) są poważnym zagrożeniem dla wątroby. Do infekcji może dojść m.in. podczas zabiegów medycznych, ale też u kosmetyczki, manikiurzystki czy w trakcie przygodnych kontaktów seksualnych z osobą zakażoną.

W skrajnych przypadkach nieleczone WZW może prowadzić do marskości lub raka wątroby. Jedyną ochroną w przypadku WZW typu B jest szczepionka, ale na WZW typu C niestety jej nie ma. Na wątrobę niekorzystnie działa też m.in. wirus mononukleozy, świnki, cytomegalii, różyczki, ospy wietrznej, odry.

Czytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"

Zgaga: objawy i sposoby leczenia

Zapomniane potrawy wigilijne. Jak wiele znasz?

Pytanie 1 z 7
Śliżyki wileńskie to: