W majówkę sięgasz po smażone mięso i słodkie napoje? Dla ważnego narządu do katastrofa
Trzustka, jeden z kluczowych organów, odpowiada m.in. za produkcję insuliny i glukagonu, a także enzymów trawiennych. Niewłaściwa dieta może być dosłownie zabójcza dla trzustki - i dla jej "właściciela". Źle dobrane pokarmy mogą skutkować m.in. zapaleniem trzustki i zwiększać ryzyko rozwoju raka. Sprawdź, co ograniczyć, a co całkowicie wyeliminować z codziennego menu, żeby zatroszczyć się o swoją trzustkę.
Smażone i tłuste jedzenie szkodzi trzustce
Lubisz smażyć? Gustujesz w żywności bogatej w tłuszczyk? Nie wyobrażasz sobie życia bez fast foodów? A może jesteś koneserem serów, majonezu, tłustego nabiału? Nie mamy dobrych wieści. Takie jedzenie też może szkodzić zdrowiu trzustki.
Enzymy trawienne, produkowane przez trzustkę, odpowiadają za hydrolizę lipidów. Przy nadmiarze tłuszczów, trzustka – mówiąc kolokwialnie - „nie ogarnia”, czyli nie nadąża z trawieniem nadmiaru tłuszczów. Skutki dla trzustki mogą być opłakane.
Żywność przetworzona obciąża trzustkę
Żywność przetworzona, czyli węglowodany rafinowane, to kolejny czynnik o negatywnym wpływie na stan naszej trzustki. Białe pieczywo, słodkie przekąski, słodycze i słodzone napoje – oto przepis na hiperglikemię, czyli gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.
Skutek to wymuszenie na trzustce produkcji większych ilości insuliny, a takie nadmierne obciążenie i potencjalne ryzyko uszkodzenia tego narządu. Ponadto przy nadużywaniu takiej żywności może dojść m.in. do wzrostu poziomu trójglicerydów, a w konsekwencji od ostrego zapalenia trzustki.
Czerwone mięso, przetworzone mięso - skutki dla trzustki
Mięso, szczególnie czerwone oraz przetworzone, to kolejny produkt spożywczy, który w trosce o trzustkę należy ograniczyć lub wyeliminować z diety. Oprócz niekorzystnego wpływu na trzustkę, mięso może powodować inne problemy zdrowotne związane z wysoką zawartością cholesterolu czy nasyconych kwasów tłuszczowych.
Jeśli nie chcesz całkowicie eliminować mięs z diety, postaw na chude mięso, jednocześnie zwiększając spożycie pełnoziarnistego pieczywa i pełnoziarnistych makaronów, warzyw i innych produktów bogatych w błonnik.
Picie alkoholu i palenie tytoniu zwiększają ryzyko raka trzustki
Podstawowym niszczycielem trzustki (i nie tylko trzustki) jest alkohol. Powoduje on zwiększone wydzielanie enzymów trawiennych przez trzustkę, co w konsekwencji prowadzi do degeneracji tkanek trzustki, zmian strukturalnych i do stanów zapalnych.
Pacjenci skarżą się na silne uporczywe bóle brzucha, biegunki, odbijanie. Zauważalne jest chudnięcie, utrata apetytu, zażółcenie powłok skóry i białek oczu. Wskutek nadużywania alkoholu i przewlekłych stanów zapalnych trzustki, może dojść do zmian nowotworowych tego narządu.
Warto mieć na uwadze, że rak trzustki należy do chorób bardzo źle rokujących. Do procesów zapalnych w obrębie trzustki przyczynia się również palenie tytoniu, które jest również czynnikiem kancerogennym.