Uporczywe wzdęcia uprzykrzają ci życie? Proste rady od ekspertów pomogą je zwalczyć
Wzdęcia mogą dotknąć każdego. 10-20 proc. dorosłych cierpi na dolegliwości trawienne związane z odbijaniem lub wzdęciami. Pewne nawyki mogą pomóc skutecznie się ich pozbyć. Eksperci radzą, co robić.
Nagromadzenie gazów w układzie pokarmowym skutkuje wzdęciami. Wzdęcia mogą być bardzo nieprzyjemnym objawem. Przede wszystkim powodują dyskomfort. Ale tak naprawdę – większość ludzi ich doświadcza.
Często wzdęcia są skutkiem spożywania określonych pokarmów np. napojów gazowanych. Mogą być także objawem poważniejszych stanów takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego.
W większość przypadków zmiana naszych nawyków może pomóc w kontrolowaniu tego problemu. Oto kilka ważnych rad od ekspertów, które pomogą się ich pozbyć. Jeśli mimo zmian, nadal męczą cię wzdęcia, warto byłoby skonsultować ten sygnał z lekarzem.
Pij dużo wody
Certyfikowany dietetyk Beth Red podkreśla, że picie wystarczającej ilości wody pomaga zmiękczyć stolec, co może pomóc w problemach trawiennych, które mogą prowadzić do wzdęć. - Jeśli kupa jest sucha i twarda, dużo trudniej jest ją wydalić – dodaje ekspertka.
Niektóre pokarmy są bogate w wodę, a dzięki ich jedzeniu, możemy przemycić ten cenny płyn do naszej diety. Należą do nich np. arbuz, ogórek i seler.
Wypróbuj rozciąganie
Rozciąganie ciała może okazać się skuteczne w walce z uporczywymi wzdęciami. Kiedy jesteśmy wzdęci, mięśnie pleców są napięte. Wzdęcia wpływają także na rozszerzenie narządów.
Zdaniem instruktorki jogi Rebecci Weible: "Rozciąganie może naprawdę przynieść ulgę. Zwiększy również krążenie w tułowiu, a tym samym w narządach, które pracują nad trawieniem".
Nie zapominaj o ćwiczeniach
Lekarze nie mają wątpliwości. Aktywność fizyczna jest ważną bronią w walce ze wzdęciami. Ćwiczenia mogą szybko przynieść upragnioną ulgę.
Dr Frank K. Friedenberg podkreśla: "Regularne ćwiczenia pomagają twojemu ciału działać wydajniej. Mogą również pomóc tonizować ściany jelita grubego, aby ułatwić wydalanie stolca. Nawet ćwiczenia o niewielkim wysiłku, takie jak spacery i joga, mogą pomóc".
Jedz błonnik
Dietetyk Natalie Egan przestrzega, by nie eliminować z diety błonnika. Nawet jeśli powoduje u nas lekkie wzdęcia.
Specjalistka wskazuje: "Jak wiemy, dieta bogata w błonnik jest ważna dla regularności jelit i zdrowia okrężnicy, dlatego warto wykazać się cierpliwością, jakiej może wymagać powolne budowanie tolerancji na tego rodzaju węglowodany".
- Zacznij od dodania obrażającego pokarmu bogatego w błonnik w mniejsze ilości, takie jak pół szklanki lub mniej. Upewnij się, że spożycie płynów i poziom aktywności są odpowiednie, ponieważ pomagają one przenosić pokarmy przez przewód pokarmowy – dodaje ekspertka.