Uporczywa gula w gardle. Lekarz wymienia pięć przyczyn zaburzeń połykania

2024-10-10 13:22

Dysfagia, czyli trudności w połykaniu, to poważne zaburzenie, które może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyny tego schorzenia są bardzo zróżnicowane, a ignorowanie tego objawu może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Czy dysfagia może być niebezpieczna?

Uporczywa gula w gardle. Lekarz wymienia pięć przyczyn zaburzeń połykania
Autor: Getty Images

Co to jest dysfagia?

Dysfagia to zaburzenie polegające na trudnościach w przechodzeniu pokarmu z jamy ustnej przez przełyk, aż do żołądka. Słowo to pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch elementów: „dys”, co oznacza trudne, zaburzone, oraz „phagein”, czyli połykanie lub jedzenie. Zatem dysfagia dosłownie oznacza problem z połykaniem.

Świadczy zwykle o zaburzeniach funkcjonowania przełyku i dlatego nie wolno go ignorować ani lekceważyć. Może pojawić się zarówno przy spożywaniu pokarmów stałych, jak i płynnych, a stopień nasilenia dolegliwości bywa zróżnicowany. W łagodniejszych przypadkach pacjent może mieć jedynie wrażenie guli w gardle, co wywołuje dyskomfort, jednak u niektórych osób przełykanie staje się wręcz niemożliwe.

Ponieważ dysfagia może wpływać na codzienne funkcjonowanie i zdrowie, konieczna jest szybka diagnoza oraz odpowiednie postępowanie, aby zapobiec dalszym komplikacjom wynikającym z ograniczenia lub braku możliwości połykania jedzenia.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Pięć przyczyn zaburzeń połykania

Dr hab. n. med. Mirosław Szczepański, na swoim profilu "Laryngologia po prostu", wskazał pięć głównych przyczyn zaburzeń połykania, czyli dysfagii.

W pierwszej kolejności zwrócił uwagę na choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona czy udar, które mogą powodować trudności z przełykaniem. Wówczas konieczna jest specjalistyczna pomoc w przywróceniu możliwości jedzenia.

Drugą przyczyną, którą wymienia, są guzy występujące w gardle i przełyku, które mogą mechanicznie utrudniać przechodzenie pokarmu. Dysfagia często towarzyszy także refluksowi żołądkowo-przełykowemu, co stanowi trzecią wymienioną przez lekarza przeszkodę.

Kolejnym istotnym czynnikiem są urazy okolic szyi oraz klatki piersiowej, które mogą wpłynąć na sprawność połykania. Ostatnia przyczyna to natomiast osłabienie mięśni, które najczęściej pojawia się wraz z procesem starzenia.

Istotnym elementem w rozpoznaniu i leczeniu dysfagii jest wiek pacjenta. Zaburzenia połykania różnie się traktuje w zależności od grupy wiekowej - inne schorzenia występują w pediatrii, a inne w geriatrii. U starszych osób często dochodzi do osłabienia mięśni, co wpływa na zdolność przełykania, natomiast u dzieci przyczyny mogą mieć zupełnie inny charakter, związany z rozwojem.

Warto również zaznaczyć, że jeśli dysfagia pojawia się nagle, prawdopodobną przyczyną może być utknięcie ciała obcego w przełyku lub stan zapalny, wynikający z długotrwałego stosowania niektórych leków. W takich przypadkach szybka reakcja jest kluczowa dla uniknięcia poważniejszych komplikacji zdrowotnych.