Specjalistka chorób jelit radzi: to najlepszy sposób na zaparcia. Zajmie 5 minut
Zaparcia to powszechny problem wielu osób. Nie mówi się o nich dużo, choć ich wpływ na zdrowie i jakość życia jest bardzo istotny. Można z nimi skutecznie walczyć – przekonują lekarze. Oto kilka strategii, które pomogą pozbyć się zaparć raz na zawsze.
Wiele osób wstyd powstrzymuje przed poinformowaniem lekarza o tym, że zmagają się za zaparciami. Tymczasem ten uciążliwy problem dotyka milionów osób na świecie i może być objawem licznych chorób - od stanów zapalnych po nowotwory. Ekspertka specjalizująca się w dziedzinie zdrowia jelit dr Megan Rossi radzi, co zrobić, by uporać się z zaparciami raz na zawsze.
Jako jeden z najskuteczniejszych sposobów zaleca masaż jelit. Co to takiego?
Masaż jelit zaskoczy efektami
Masaż jelit to kolejny sposób ekspertki na walkę z zaparciami. Lekarka mówi, by przede wszystkim skupić się na jelicie grubym. Jedno z badań, na jakie powołuje się dr Rossi, wykazało, że prosty masaż jelit przez dwa miesiące był skutecznym dodatkiem, który ułatwiał wypróżnianie u osób stosujących środki przeczyszczające. Badani odczuli ulgę w bólach brzucha i łatwiej było im się wypróżniać.
Lekarka masaż zaleca go swoim pacjentom. A oni doceniają jego zalety, czyli prostotę, fakt, że mogą go wykonywać samodzielnie w domu i to, że jest zupełnie za darmo. Jak prawidłowo wykonać masaż jelit pokazuje kręgarz dr Adam Fields.
Jak poradzić sobie z zaparciami?
- By pokonać zaparcia, warto postawić na aktywność fizyczną. Dr Megan Rossi radzi, by skupić się na ćwiczeniach o niskiej intensywności, takich jak spacer. Specjalistka wyjaśnia, że najlepiej wybrać się na niego zaraz po śniadaniu.
- Samo śniadanie także może pomóc obudzić jelita, o ile zawiera tłuszcze i węglowodany. Dr Rossi mówi, że dobrze zacząć dzień od małej miski owsianki z pełnotłustym jogurtem naturalnym i mieszanką nasion.
- Odpowiednie nawodnienie to również ważna broń z tym problemem. Minimum dwa litry płynów dziennie to podstawa. Ekspertka wyjaśnia, że najlepszym wyborem jest woda. Lecz rano pomocna może okazać się kawa lub herbata, które również "rozruszają" jelita.
- Błonnik jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Lekarka wyjaśnia, że 30 g błonnika dziennie to "must have". A jego włączenie do diety wcale nie musi sprawić trudności. Wystarczy postawić na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Badania wskazują, że szczególnie pomocne w walce zaparciami mogą okazać się suszone śliwki i kiwi.