Ten nietypowy objaw zdradza, że wątroba choruje. Pojawia się głównie w nocy

2022-10-28 12:27

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na wiele układów organizmu. Problemy z wątrobą zazwyczaj rozwijają się w ukryciu. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą świadczyć o chorobie wątroby. Jeden z nich jest szczególnie nietypowy.

Nietypowy objaw chorej wątroby
Autor: Getty Images

Na choroby wątroby wpływ ma wiele czynników. Do najczęstszych należą nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie wysoko przetworzonych lub tłustych produktów, a także dieta bogata w cukier, sól i smażone potrawy. Wątrobę obciąża również przyjmowanie niektórych leków, a także choroby wirusowe. Zdarza się również, że za rozwój chorób wątroby odpowiedzialna jest genetyka.

Najgroźniejszą chorobą wątroby jest marskość wątroby. Może mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i wirusowe (np. wirusowe zapalenie wątroby typu C). Marskość wątroby może być również wynikiem obciążenia tego narządu przez wyżej wymienione czynniki. Pojawia się także u osób z zaawansowanym stadium niewydolności serca. Jednym z objawów związanych z rozwojem marskości wątroby są skurcze mięśni.

Ten nietypowy objaw może świadczyć o chorobie wątroby

Choroby wątroby mogą rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, gdyż sama wątroba jako narząd nie boli. Nasz organizm może jednak wysyłać wiele nietypowych sygnałów świadczących o toczącym się procesie chorobowym. Jednym z mało charakterystycznych objawów chorej wątroby są skurcze mięśni. Pojawiają się one zwłaszcza w nocy. Mogą dotyczyć kończyn, stóp oraz podbrzusza.

Badania wykazały, że występowanie skurczów mięśni występuje u 22%-88% pacjentów z chorobami wątroby. Znacznie częściej, bo aż o 31%, skurcze występują u osób chorych na marskość wątroby, niż na inne choroby wątroby.

Dokładne mechanizmy występowania skurczów pozostają niejasne, chociaż może do tego przyczyniać się szereg zdarzeń patofizjologicznych charakterystycznych dla choroby wątroby. Należą do nich m. in. zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, metabolizmu energetycznego i objętości osocza oraz elektrolitów.

Chociaż skurcze są ogólnie łagodne, częstość i ich nasilenie może mieć negatywny wpływ na jakość życia u chorych. Pomimo związku skurczów mięśni z chorobą wątroby, brakuje informacji na temat ich patogenezy i leczenia.