"Radykalna poprawa". Są dowody, że częstą chorobę wątroby skutecznie wyleczymy sami

2024-10-10 12:34

To żadne zaskoczenie, że na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby ma wpływ brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta. Teraz jednak udało się udowodnić, że zmiana stylu życia nie tylko spowalnia proces chorobowy, ale nawet cofa już diagnozowane zmiany, w tym zwłóknienia narządu.

Radykalna poprawa. Są dowody, że częstą chorobę wątroby skutecznie wyleczymy sami
Autor: GettyImages

Nowe badania przeprowadzone na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Missouri sugerują, że intensywne zmiany stylu życia są skuteczną metodą leczenia i poprawy stanu zdrowia wątroby.

Chociaż objęto nimi niewielką grupę pacjentów, efekty terapeutyczne zostały potwierdzone niepodważalnymi wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Hepatology".

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby MASH i MASLD

Nim przejdziemy do nowych amerykańskich badań, trzeba przypomnieć, że dawne międzynarodowe nazewnictwo stosowane do rozróżnienia przyczyn stłuszczenia wątroby (NASH i NAFLD) zastąpiły dwa nowe określenia: MASH i MASLD.

To choroby o innym przebiegu i rokowaniu, chociaż obie mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia narządu, a nawet śmierci.

Nowe nazewnictwo ma wyraźnie zwracać uwagę na przyczynę problemu, stąd rozróżnienie na stłuszczenie wątroby silniej związane ze stylem życia (niekoniecznie tylko alkoholem, ale również bogatą w nasycone tłuszcze dietą) - MASH i spowodowane dysfunkcją metaboliczną (MASLD).

MASH niealkoholowe także może być związane z nieprawidłowościami metabolicznymi, ale okazuje się procesem chorobowym nie tylko możliwym do powstrzymania dzięki aktywności fizycznej i właściwej diecie, ale wręcz odwracalnym.

Dla pacjentów z MASLD naukowcy wciąż szukają skutecznego leku.

Zdecydowana większość chorych mierzy się z MASH.

Stłuszczenie wątroby nie musi być chorobą przewlekłą i postępującą

Na Uniwersytecie Missouri skoncentrowano się na pacjentach z MASH.

Elizabeth Parks, profesor żywienia i fizjologii ćwiczeń, która kierowała badaniami, podkreśla, że jest już sporo badań analizujących wpływ diety, bądź ćwiczeń, na przebieg tej choroby, ale nie sprawdzono dotąd, jak precyzyjne połączenie (indywidualny program ćwiczeń i żywienia dla każdego pacjenta) wpłynie na zdrowie.

W opinii ekspertów efekty są więcej niż optymistyczne.

Nasze odkrycia sugerują, że choroba wątroby nie musi być chorobą przewlekłą i postępującą

– stwierdziła prof. Parks.

Stłuszczenie wątroby: tak sprawdzono efekty terapii

Jak podkreśla badaczka, podobne, wcześniejsze badania nad MASH miały charakter wyłącznie obserwacyjny. Tym razem wykorzystano technologię obrazowania metabolicznego, która pozwoliła dostarczyć szczegółowych danych na temat chorób wątroby.

Grupa pacjentów, która stosowała konkretną dietę zaleconą przez lekarzy i realizowała program ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności przez 10 miesięcy, radykalnie poprawiła zdrowie wątroby.

Potwierdzono regenerację narządu za pomocą obrazowania i biopsji diagnostycznych. Techniki te pozwalają na pomiary stanu zapalnego wątroby, gromadzenia się tłuszczu, rozwoju zwłóknienia i innych wskaźników stanu wątroby.

Okazało się, że nawet zmiany, które do tej pory uznawano za nieodwracalne, częściowo się cofnęły.

Pacjentom, którzy mierzą się z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i chcą uniknąć marskości narządu oraz innych powikłań, nie pozostaje nic innego, jak po prostu dać sobie szansę.