Przepuklina: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny?

2013-10-14 13:33

Przepuklina to przemieszczenie się narządów lub ich części z położenia prawidłowego pod skórę lub do sąsiednich jam ciała. Przepuklinę, przyjmującą postać uwypuklenia można zobaczyć i zbadać dotykiem. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny? Na czym polega leczenie tego schorzenia? Czy zawsze konieczne jest leczenie operacyjne?

Przepuklina: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny?
Autor: Photos.com Przepuklina: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny?

Przepuklina to przemieszczenie zawartości jamy ciała przez otwory poza jamę, w której powinna się znajdować. Do powstania przepukliny najczęściej dochodzi w kanale pachwinowym (mężczyźni), kanale udowym (kobiety), pępku, linii pośrodkowej brzucha. Przepuklina często pojawia się pod blizną pooperacyjną/pourazową brzucha.

Przepuklina - przyczyny

Przyczyną rozwoju przepukliny jest osłabienie tkanek budujących ściany jam ciała. Może być ono spowodowane m.in. wzrostem ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Do podniesienia wartości ciśnienia krwi dochodzi zwykle w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, zaparć, POChP czy przerostu gruczołu krokowego.

Przepuklina może być również powikłaniem chorób systemowych, takich jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, które prowadzą do zmniejszenia wytrzymałości tkanek.

Przepuklina może także powstawać na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów lekarskich (np. niedokładne zszycie powłok po zabiegu).

Przepuklina: objawy

Objawy, jakie daje przepuklina, zależą od jej rodzaju. Przepuklina zwykle przybiera formę niewielkiego uwypuklenia, jak również powodującego dyskomfort lub ból, trwałego obrzmienia okolicy zmienionej chorobowo. Objawami towarzyszącymi zwykle są ból oraz zaburzenia funkcjonowanie chorego narządu.

Przepuklina: leczenie

W leczeniu przepukliny stosuje się leczenie nieinwazyjne, oraz leczenie operacyjne.

Leczenie zachowawcze stosuje się zwykle w przypadku niewielkich przepuklin rozworu przełykowego. Leczenie nieinwazyjne zależy od stanu chorego:

  • w ostrym etapie choroby - leczenie farmakologiczne
  • w okresie ustępowania dolegliwości stosuje się fizykoterapię (leczenie jonoforezą, magnetoterapią, laserem, ultradźwiękami czy krioterapią).  W niektórych przypadkach pomocny może się okazać masaż leczniczy
  • po ustąpieniu dokuczliwych objawów konieczne może być zaopatrzenie ortopedyczne (gorsety, kołnierze)

W leczeniu inwazyjnym stosuje się wiele technik chirurgicznych, za pomocą których można usunąć przepuklinę.

W przypadku przepukliny przepuklin jamy brzusznej, podczas zabiegu odprowadza się zawartości worka przepuklinowego poprzez jego zagłębienie lub jego otwarcie. Następnie usuwa się nadmiar tkanki. W celu zapobiegania nawrotom choroby stosuje się specjalne siatki wzmacniające wykonywane z tworzyw sztucznych.

Przepuklinę rozworu przełykowego przepony operuje się, wykonując fundoplikację Nissena. Jest to zabieg, który polega na przyszyciu uwolnionego dna żołądka dookoła przełyku.