Za dużo zjadłeś i boli cię brzuch? Te proste sposoby przyspieszą trawienie

2022-12-20 15:45

Przejedzenie - często przytrafia się na przyjęciu pełnym pysznych potraw. Są jednak skuteczne sposoby na poprawienie trawienia. Wspomagają trawienie, usprawniają ruchy jelit i likwidują uczucie pełności w żołądku. Jak przyspieszyć trawienie?

Za dużo zjadłeś i boli cię brzuch? Te proste sposoby przyspieszą trawienie
Autor: Getty Images Za dużo zjadłeś i boli cię brzuch? Te proste sposoby przyspieszą trawienie

Spis treści

  1. Co robić z przejedzeniem? 
  2. Przejedzenie: skuteczne sposoby na przyspieszenie trawienia

Co robić z przejedzeniem? 

Przejedzenie nie jest przyjemnym stanem. Przepełniony żołądek sprawia, że czujesz się ociężale, morzy cię sen, dokucza zgaga. Co robić z przejedzeniem? Zamiast cierpieć, warto wykorzystać sprawdzone sposoby na przyspieszenie trawienia. Są proste i działają. Możesz również sięgnąć po ogólnodostępne leki bez recepty, które przyniosą szybką ulgę.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Przejedzenie: skuteczne sposoby na przyspieszenie trawienia

Trawienie można poprawić już umiejętnie dobranym deserem. Mus owocowy z agarem zamiast ciasta dostarczy mniej kalorii i korzystnie wpłynie na pracę żołądka oraz jelit. Agar - środek zagęszczający i żelujący sporządzony z wodorostów - można także dodawać do innych potraw. Jeśli mimo wszystko brzuch masz ciężki i czujesz, że twój układ pokarmowy bardzo się trudzi, wypróbuj następujące sposoby.

Ruch

Trudno wstać od stołu z ciężkim brzuchem, ale spacer działa zbawiennie. Po pierwsze wyprostowani dajemy więcej miejsca żołądkowi i przestajemy go naciskać. Po drugie chodzenie uruchamia wszystkie pompy tłoczące krew organizmie.

Poprawia się krążenie w całym układzie trawiennym oraz zwiększa perystaltyka jelit. Lepsze ukrwienie i ruchy jelit sprawiają, że pokarm zaczyna się lepiej przesuwać. Już kilka minut spaceru przyniesie odczuwalną poprawę i da ulgę przeciążonemu żołądkowi.

Lekka gimnastyka brzucha

To proste ćwiczenie pobudza krążenie w układzie trawiennym i zapobiega zastojom pokarmu. Wstań, zrób wdech i wydech, a następnie, na bezdechu próbuj wciągnąć na chwilę brzuch: przyciągaj okolice żołądka i brzuch jak najbliżej kręgosłupa. Puść, odetchnij i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Jeśli podczas wciągania brzucha czujesz, że pokarm podjeżdża ci do przełyku, rób to ćwiczenie dopiero po spacerze.

Kieliszek alkoholu

Mała lampka czerwonego wina lub pięćdziesiątka wódki z pieprzem, lub gorzkiej żołądkowej poprawiają krążenie w jelitach i wspomagają trawienie. Warunek działania: pijemy tylko jeden kieliszek i ani grama więcej.

Filiżanka gorącej herbaty

Stary, skuteczny babciny sposób. Gorąca herbata (może być czarna lub zielona) rozgrzewa, pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli przejemy się w ogóle, należy unikać zimnych napojów i deserów, bo doprowadzają do skurczu jelit i nasilają dolegliwości.

Herbatka ziołowa na trawienie

Znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ziół, które nie tylko rozgrzeją żołądek, ale mają składniki poprawiające trawienie. Zaraz po jedzeniu warto wypić napar z rumianku, dzikiej róży, mięty lub werbeny.

2-3 godziny po zakończonym przyjęciu warto wypić filiżankę czerwonej herbaty, która przyspiesza przemianę materii. Jeśli nawet kilka godzin po uczcie czujemy się źle i mamy objawy niestrawności: zgagę, odbijanie, nudności - warto sięgnąć po napar z dziurawca.

Napój z octu jabłkowego

To podobno sposób Kleopatry na uniknięcie nieprzyjemnych objawów po ucztach. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanka ciepłej wody i dodajemy odrobinę miodu. Mikstura ułatwia trawienie i poprawia przemianę materii.

Czytaj też: Jak zrobić ocet jabłkowy - przepis na ocet jabłkowy domowej roboty

Pomoc z apteki

W przypadku niestrawności wywołanej przejedzeniem dobrze jest wspomóc się roślinnymi środkami żółciopędnymi. W aptece można kupić lek z wyciągiem z ostropestu lub karczocha.

Uważaj na te produkty! Spożywane w dużej ilości mogą powodować zaparcia
  • Gorzka czekolada (im bardziej gorzka, tym więcej zawiera teobrominy, która spowalnia pracę jelit).
  • Grillowane i smażone mięso zjadane w dużych porcjach (np. już 2 kiełbaski z ogniska mogą być przyczyną trudności z wydalaniem).
  • Alkohol w dużej ilości (małe ilości alkoholu rozkładane są przez organizm w 90%, duże ilości powodują m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu żołądka, co powoduje biegunki lub zaparcia).

Na zaparcie najlepiej stosować któryś z domowych sposobów. Pomocne będą suszone śliwki, jogurty i kefiry, albo mielone siemię lniane z wodą. Jeśli tradycyjne metody nie pomagają, a zaparcie się przedłuża, doraźnie można zastosować środek przeczyszczający.

Sonda
Rozpoczynasz trening?