Poranna wizyta w toalecie to udręka? Z tymi produktami żołądek rozprawi się najszybciej
Zaparcia są zmorą naszych czasów, a proces trawienia to coś więcej, niż praca żołądka. Niewątpliwie jednak czas, jaki dany produkt spędza właśnie w żołądku, ma spore znaczenie dla całego układu pokarmowego. Jedzenie zwykle pozostaje w naszym organizmie dobę, a nawet dwie. Kolejne strawione porcje wypychają to, co czeka już na wydalenie. Co jeść, żeby było szybciej i lżej?
Chociaż strawienie jednego posiłku może zająć osobie zdrowej do 48 ośmiu godzin, różnice czasowe na poszczególnych odcinkach układu pokarmowego są spore. Przykładowo w jamie ustnej prawidłowo przeżuwany kęs spędza maksymalnie ok. minuty. Na przełykanie wraz z przetransportowaniem jedzenia do żołądka potrzebujemy kilku sekund. Potem zaczynają się schody. Nawet lekkostrawne jedzenie spędza w żołądku 3 godziny. Tłuste i ciężkostrawne? Nawet do 8 godzin. Jest różnica.
Ile czasu poszczególne produkty spędzają w żołądku?
Najszybciej żołądek upora się z mlekiem - zostanie przetworzone w 30 minut do 2 godzin. Dwie, trzy godziny są potrzebne na obróbkę ziemniaków czy gotowanych jajek.
Gdy trawisz chude mięso i pieczywo pełnoziarniste, żołądek potrzebuje 3-4 godziny, a 4-5, jeśli ma strawić żółty ser i tłuste ryby. Najwięcej czasu zajmuje przeróbka tłustych, czerwonych mięs i pieczonego drobiu (6-8 godzin).
To jeszcze nie koniec - wchłanianie i jelita
Do zrobienia kupy jeszcze droga daleka. Na wchłanianie, głównie w jelitach, tego, co w jedzeniu cenne i nam potrzebne, organizm potrzebuje kolejne 4-6 godzin. Potem, przez niemal pół doby, niestrawione resztki będą przebywały w jelicie grubym, nim zostaną wydalone.
Problemy z trawieniem mogą być powodowane zaburzeniami na niemal każdym etapie procesu. Jeśli jedzenie zbyt długo zalega w żołądku czy jest nieprawidłowo pogryzione, zaburza to też pracę jelit.
A w jelitach? Nieprawidłowa flora bakteryjna, problemy z prawidłową perystaltyką czy wreszcie nietolerancje pokarmowe, to tylko niektóre przyczyny zaburzeń wchłaniania i zaparć.
Regularne zaparcia są więc niewątpliwie wskazaniem do wizyty u lekarza. Także nieprawidłowości w wyglądzie stolca, które możesz zaobserwować, gdy proces jego wydalania zakończy się upragnionym finałem.
Co jeść na kolację, żeby lepiej trawić?
Jesteś zdrowy, ale czasem przeciążasz układ pokarmowy? Kupę chcesz mieć z głowy od rana, by poczuć się lżej? Polecamy na kolację:
- źródła białka: biały ser i inny lekki nabiał, chude mięso, jajka - łatwo je strawić, dają uczucie sytości na dłużej, chronią przed podjadaniem,
- warzywa, najlepiej zielone - jest wiele powodów, żeby na nie postawić dla zdrowia. Odkrycie, że zawarta w zielonych warzywach sulfochinowoza wspiera naturalną florę bakteryjną, wspomagając trawienie, to tylko dodatkowy plus.
- właściwe przyprawy - jeśli dodasz wybranym produktom smaku z pomocą imbiru, pieprz, chrzanu, cynamonu, oregano czy bazylii, dodatkowo usprawnisz metabolizm.
Pamiętaj, ze bez odpowiedniej podaży płynu, nie ma właściwego trawienia. Zapomnij jednak o alkoholu. Jest w czołówce blokerów tego procesu. W towarzystwie obfitego posiłku może spowolnić go nawet o połowę.