Polki polecają sobie na piękne włosy, a to lek na zaparcia. Może sprawić kłopot
Tiktokowy hit na włosy przez dziesięciolecia służył do zupełnie czegoś innego i sprawdzał się doskonale. Jeśli masz problemy, żeby zrobić kupę, z pewnością zadziała. Specjaliści ostrzegają, że działa drażniąco na jelita. Nie oznacza to jednak, ze ci zaszkodzi. Raczej, że efekt może być piorunujący.
Zaparcia to poważny problem. Mogą sygnalizować groźne choroby, choćby zaburzenia neurologiczne, endometriozę, nowotwory. Zazwyczaj są skutkiem nieprawidłowej diety i niezdrowego stylu życia, ale nie musi tak być i zaparcia uporczywe, nawracające i bardzo nasilone, trzeba wyjaśnić z lekarzem.
Świat się nie zawali, jeśli raz czy drugi weźmiesz coś na przeczyszczenie, ale nie jest to rozwiązanie problemu. Niezwykle skutecznym środkiem w takich sytuacjach jest zapomniany olej rycynowy.
Olej rycynowy na zaparcia
Jeśli masz doraźny problem z zaparciami, zdecydowanie zacznij od sprawdzonej, naturalnej metody, jak choćby woda z suszonymi śliwkami.
W aptece możesz zapytać o bezpieczny środek bez recepty - najczęściej stosuje się preparaty oparte na makrogolu. Sporo osób narzeka jednak, ze to wcale nie działa. Mechanizm faktycznie jest łagodny. W dużym uproszczeniu - polimer wiąże wodę w jelicie, zmiękcza masy kałowe, a to pomaga je usunąć.
Efekt bywa znacząco odroczony w czasie, a jeśli spożywasz za mało płynów, może go nie być wcale. Także wtedy, gdy twoje jelita są "leniwe", słabo się kurczą, choćby przy problemach neurologicznych.
Na takie sytuacje jest olej (olejek) rycynowy. działa drażniąco na ściany jelit i "zmusza" je do pracy. To też ma swoje ciemne strony.
Olej rycynowy - co to takiego
Nie pomyl olejku rycynowego z rycyną, groźną trucizną, która jest zresztą odpadem przy jego produkcji. Olejek rycynowy to preparat stosunkowo bezpieczny, ale pamiętaj, że to dawka decyduje, jak coś na nas działa.
Olej rycynowy (Oleum Ricini, Castor Oil) zwany jest również olejem rącznikowym, ponieważ pochodzi z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Zostaje on wytwarzany poprzez wytłaczanie nasion rącznika na zimno, a następnie wygotowanie ich z wodą. Taka metoda otrzymywania oleju rycynowego pozwala na pozbycie się rycyny.
Olej rycynowy jest niedrogi, a zarazem naprawdę pomocny w wielu sytuacjach, stąd zapewne jego popularność. Jest nie tylko środkiem wzmacniającym włosy, ale też składnikiem niektórych produktów do pielęgnacji rzęs i paznokci.
Jak stosować olejek rycynowy na zaparcia?
Olej rycynowy po zażyciu doustnym rozpada się pod wpływem enzymów trzustkowych na związki drażniące jelita. Stymulują one tak czasem niecierpliwie wyczekiwane ruchy perystaltyczne jelit.
Jednocześnie dochodzi do lekkiego przekrwienia błony śluzowej. To z kolei zwiększa napływ wody do światła jelita i prowadzi do wzrostu uwodnienia mas kałowych. Zatem: kał zmierza do odbytnicy, ale zarazem ty nie odczuwasz silnego dyskomfortu.
Uwaga, efekt następuje już po 2-3 godzinach, więc raczej nie próbuj tej metody przed wyjściem z domu, bez gwarantowanego dostępu do toalety. Wskazaniem jest zaparcie ostre.
Dawkowanie ściśle wg zaleceń w ulotce (kupuj olejek w aptece, nie gdziekolwiek). Nie zaleca się stosowania dłużej niż tydzień bez konsultacji z lekarzem. Nie zaczynaj samodzielnie kuracji, jeśli chorujesz przewlekle, zwłaszcza na schorzenia zapalne jelit.