Leczenie niestrawności. Domowe sposoby na niestrawność
Niestrawność to zespół nieprzyjemnych objawów, występujący zazwyczaj po przejedzeniu. Niestrawność to nie choroba, ale czasem może być objawem poważniejszych schorzeń. Warto znać domowe sposoby na niestrawność, by szybko sobie poradzić z dolegliwościami.
Niestrawność to zespół dolegliwości przewodu pokarmowego, z którymi łatwo sobie poradzimy. Domowe sposoby na niestrawność obejmują dietę i środki ziołowe, ale przy powracającej niestrawności warto zmienić styl życia i obniżyć poziom stresu.
Spis treści
- Domowe sposoby na niestrawność - herbatki ziołowe
- Domowe sposoby na niestrawność - dieta
- Domowe sposoby na niestrawność - leki bez recepty
- Niestrawność - objawy
- Jak uniknąć niestrawności?
Domowe sposoby na niestrawność - herbatki ziołowe
Objawy niestrawności usuniesz popijając małymi łykami ciepłą wodę. Ważne, żeby nie wypić całej szklanki naraz, bo to tylko zaostrzy dolegliwości. Popijaj po dwa-trzy łyki co kilka minut.
Przy niestrawności pomocne jest także picie naparów ziołowych. Na wypadek niestrawności zawsze warto mieć w apteczce:
- miętę pieprzową,
- dziurawiec,
- nasiona kolendry,
- kminku,
- kopru włoskiego,
- kwiat nagietka
- oraz świeży lub sproszkowany korzeń imbiru.
Napary z ziół i przypraw łagodzą objawy niestrawności i przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym.
Domowe sposoby na niestrawność - dieta
Przynajmniej przez kilka dni jedz posiłki lekkostrawne:
Męczy cię niestrawność, a więc żadnej żywności z puszek czy torebek ani innego rodzaju gotowych dań. Zrezygnuj z kawy a nawet kakao, a także z alkoholu i napojów gazowanych. Jeśli źle się czujesz i niestrawność jest bardzo uciążliwa przez 3 dni jedz suchary i kleiki.
Domowe sposoby na niestrawność - leki bez recepty
Jeśli chcesz szybko usunąć objawy niestrawności zażyj leki z apteki dostępne bez recepty. Zawierają zazwyczaj środki intensyfikujące wydzielanie żółci, co pomaga usprawnić trawienie.
Jest w nich kwas dehydrocholowy (Raphacholin), sylimarynowy (Sylimarol) oraz wyciąg z czarnej rzodkwi, karczocha oraz boldinum, czyli wyciąg z południowoamerykańskiej rośliny o nazwie boldoa aromatyczna, a także wyciąg z aloesu - to wszystko pomaga na niestrawność.
Niestrawność - objawy
Objawy niestrawności:
Jak uniknąć niestrawności?
Niestrawność, medycznie zwana dyspepsją, jest coraz częściej uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych (choć to tylko zespół dolegliwości przewodu pokarmowego), bo przydarza się tak często i tak wielu osobom.
Przyczyny niestrawności to bardzo często pośpiech, silny stres i depresja oraz jedzenie wysoko przetworzonej i pełnej konserwantów oraz innych dodatków żywności.
Jeśli chcesz uniknąć niestrawności:
- Jedz powoli i gryź dokładnie. Podczas gryzienia odbywa się bowiem już pierwszy, wstępny etap trawienia. Jeśli go pominiemy połykając niedokładnie pogryzione pożywienie, żołądek ma więcej pracy i może się zbuntować.
- Nie będziesz cierpiał na niestrawność, jeśli będziesz unikać potraw tłustych i smażonych. Zwłaszcza smażonych w wielokrotnie wykorzystywanym tłuszczu (niestety tak postępuje się w restauracjach i barach). Zrezygnuj z frytek.
- Pozbądź się niestrawności i rzuć palenie - nikotyna upośledza krążenie w żołądku i jelitach utrudniając prawidłowe trawienie i wchłanianie.
- Ruszaj się. Aktywność fizyczna wspomaga pracę układu pokarmowego. Dlatego po przejedzeniu dobrze jest przejść się spokojnym krokiem, przynosi to znaczna ulgę przepełnionemu brzuchowi. Ruch jest też skutecznym antidotum na zaparcia, które też są często objawem niestrawności.
- Naucz się radzić sobie ze stresem. Zestresowany organizm traktuje trawienie po macoszemu wszystkie siły skupiając na innych funkcjach. Dlatego osoby żyjące w przewlekłym stresie bardzo często cierpią na niestrawność i zgagę. Leki działają tylko doraźnie. Psycholodzy radzą: albo zmienić styl życia czy miejsce, które działa na nas stresująco, albo zmienić swój stosunek do przeżywanych zdarzeń i okoliczności w których się znajdujemy.
Czytaj też:
- Dyspepsja oznacza niestrawność. Przyczyny, objawy i leczenie dyspepsji
- Problemy z trawieniem? Od czego zależy dobre trawienie
- Sposoby na problemy z trawieniem
- Ranitydyna pomaga w problemach gastrycznych
- Jak zaradzić skutkom przejedzenia: wzdęciom, gazom, biegunce, zgadze
Porady eksperta