Niestrawność czy zgaga? Poznaj objawy zgagi i niestrawności i jak sobie poradzić bez recepty

2012-12-04 10:39

Niestrawność jest dyskomfortem w układzie pokarmowym. Składa się na nią kilka objawów. Zgaga to uczucie palenia w przełyku. Jest jednym z symptomów niestrawności. Poznaj objawy zgagi i niestrawności, by skutecznie pozbyć się problemu.

Niestrawność. Czy zgaga zawsze oznacza niestrawność?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Cz zgaga zawsze oznacza niestrawność

Niestrawność czyli dyspepsja, jak mówią lekarze, to nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. A zgaga to uczucie palenia w przełyku. Niestrawność objawia się m.in. paleniem w przełyku i uczuciem pełności w żołądku czyli zgagą.

Już niestrawność czy wciąż tylko zgaga

Uczucie palenia w przełyku oraz ból za mostkiem, który może przypominać nawet ból wieńcowy to ewidentne objawy zgagi. Najczęściej dotyka nas po przejedzeniu, ale nie tylko. U niektórych osób zgaga pojawia się po zjedzeniu słodyczy, zwłaszcza wtedy, gdy ciasto jest zrobione z niedobrych tłuszczów i pełne konserwantów oraz polepszaczy. Inni mają zgagę po jedzeniu rzeczy kwaśnych lub pikantnych oraz po kawie lub czekoladzie - czyli po spożyciu produktów i potraw, które wzmagają produkcję kwasów żołądkowych. Jeśli czujemy tylko palenie w przełyku, nieprzyjemne uczucie pełności i ból za mostkiem i zdarza nam się to sporadycznie - to są to objawy zgagi. W takim przypadku, by pozbyć się zgagi, należy zażywać leki zobojętniające kwas żołądkowy - są dostępne w aptece bez recepty. Ulgę przy zgadze przynosi także napar z siemienia lnianego.

Niestrawność: zgaga i inne objawy

Jeśli zgadze towarzyszy nie tylko uczucie pełności w żołądku, ale także bóle w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcia i gazy oraz nudności, a nawet wymioty - mamy objawy niestrawności. Niestrawność może być spowodowana przejedzeniem, ale także występuje gdy zjemy nie tak dużo, ale za to ciężkich potraw: tłustych, smażonych, słodkich i popijemy to na przykład alkoholem lub napojami gazowanymi. Niestrawność może spowodować także jedzenie fast foodów przygotowywanych na wielokrotnie używanym tłuszczu. Dotyczy to zwłaszcza hamburgerów i frytek. Tego rodzaju objawy niestrawności mogą się przydarzyć również po zjedzeniu zdrowej wydawałoby się ryby, ale przygotowanej właśnie na wielokrotnie podgrzewanym tłuszczu. W przypadku niestrawności trzeba zrobić trzydniową dietę: najlepiej przejść na suchary i kleiki oraz pić napary ziołowe - z dziurawca, nasion kopru lub kminku albo majeranku. Ulgę przynosi też herbatka z kwiatów nagietka i herbata imbirowa.