Nie tylko kompot z suszu. 6 najlepszych napojów na świąteczne zaparcie
Najpierw świąteczne obżarstwo, a teraz nie możesz zrobić kupy? Doraźne "lekarstwo" z natury może zadziałać naprawdę szybko. Wypróbuj te sprawdzone napoje i poczuj błyskawicznie ulgę. Pamiętaj jednak, że za zaparciem może kryć się poważny problem zdrowotny, którym trzeba zająć się po świętach.
Jeśli robisz bez wysiłku kupę trzy razy w tygodniu i generalnie nie narzekasz na jelita, z pewnością możesz bez obaw rozpędzić układ pokarmowy, które nagle się zatrzymał i daje ci w kość.
Jeśli regularnie dręczą cię zaparcia, a nie unikasz aktywności fizycznej i błonnika w diecie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Bywają nie tylko objawem chorób układu pokarmowego, ale też na przykład zaburzeń hormonalnych.
Doraźne sposoby na zaparcia mogą być w płynie. Oto nasze propozycje.
1. Na zaparcia: woda z cytryną
Tak naprawdę często wystarcza sama woda, zwłaszcza ciepła. Zaparcie to przecież skutek utknięcia w jelitach trawionego pokarmu. Łatwiej się poruszy podlany wodą.! Czasami jest to po prostu kwestia dobrego nawodnienia, aby wszystko poruszało się w jelitach".
Jeśli do wody dodasz sok z cytryny, efekt może być szybszy i bardziej zadowalający. Niektóre osoby przeczyszcza zawarta w nich witamina C - działa jako naturalny środek przeczyszczający, ale nie powoduje biegunki.
Sok z cytryny dosłownie wciąga wodę do przewodu pokarmowego, a to może stymulować pracę jelit.
2. Na zaparcia: chia fresca
Ten napój poleca Lauren Manaker, znana dietetyczka kliniczna, autorka książki "The First Time Mom's Pregnancy Cookbook i Fueling Male Fertility", ale generalnie sporo osób go stosuje i zachwala.
Chia fresca to połączenie nasion chia, wody i kilku kawałków cytryny lub limonki. Wykorzystujesz moc wody, cytryny, a zawartość nierozpuszczalnego błonnika w nasionach chia pomaga zmiękczyć stolec. To może cię przeczyścić.
3. Na zaparcia: kawa na czczo
Sporo osób zaraz po wypiciu kawy musi pędzić na "dwójkę", chociaż, uwaga, są też takie (w mniejszości), u których ten napój sprzyja zaparciom.
Naukowcy przez lata głowili się, skąd się bierze taki efekt. dziś wiemy, że kawa działa pobudzająco na gastrynę, a ta może sprzyjać rozwolnieniom. Może to mieć związek z gastryną, ale nie tylko. Niektórych przeczyszcza nawet kawa bezkofeinowa.
Dziś już wiemy, że kawa to napój zdrowy, korzystny choćby dla układu krążenia. Zacznij więc od niej dzień, może poczujesz się lekko.
4. Na zaparcie: ten świeży sok owocowy
Gęsty, zrobiony samodzielnie sok z owoców może rozpędzić twój układ pokarmowy. Wiele osób pędzi do toalety wkrótce po wypiciu szklanki soku z gruszek, moreli, a przede wszystkim naszych ulubionych jabłek.
Czym to tłumaczą dietetycy, poza wysoką zawartością pektyn, czyli błonnika w jabłku? Sok jabłkowy ma dość wysoki stosunek fruktozy do glukozy i sorbitolu (substancja naturalna, też nadająca jabłkom słodyczy). To może pomóc łagodnie pokonać zaparcia.
Jeśli potrzebujesz czegoś mocniejszego, to wykorzystaj świąteczny hit - suszone śliwki. działają i w kompocie, i moczone w wodzie. Zostały jeszcze po Wigilii?
5. Na zaparcie: świeży sok z aloesu
Aloes łagodzi, nawilża, goi nie tylko skórę. Podobnie działa na jelita. zapewnia poślizg, który pozwala szybciej pozbyć się kupy z organizmu. Nie próbuj jednak raczej wyciskać go samodzielnie z sukulentu, który masz na parapecie.
Aloesów jest mnóstwo, ale tylko pojedyncze gatunki mają dowiedzione działanie lecznicze.
Jeśli chcesz wykorzystać jego moc nie tylko na zaparcia, lepiej sięgnąć po przebadany środek z apteki i stosować ściśle dawkowanie zalecone na opakowaniu czy w ulotce. Nie chcesz przecież piorunującego efektu.
Niektóre preparaty aloesowe dostępne w sprzedaży mają jeszcze dodatkowe wzmocnienie, które ułatwia wypróżnianie, np. pektyny jabłek.
Na zaparcie: herbata z imbirem
Takie połączenie nie tylko rozgrzeje cię skutecznie, ale też generalnie poprawi trawienie. W herbacie, niezależnie od koloru, jest mnóstwo związków bioaktywnych, korzystnych dla organizmu. Podobno zielona herbata, ze względu na wyższą zawartość kofeiny, najprędzej pomoże się wypróżnić, chociaż jej efekt przeczyszczający jest raczej łagodny.
Korzeń imbiru stymuluje układ pokarmowy niezależnie od tego, którą herbatę wybierzesz.
Czytaj: Rozgrzeją, ułatwią trawienie, a nawet poprawią nastrój. TOP 3 przypraw na święta