Nie ignoruj objawów! Uchyłki jelita grubego mogą mieć groźne konsekwencje
Uchyłki jelita grubego to częsta przyczyna stanu chorobowego, o którym wiele osób nawet nie słyszało. Jest powszechny i daje objawy podobne do zespołu jelita wrażliwego. Samodzielnie nie rozstrzygniesz, z którą chorobą masz do czynienia. Oto objawy, które powinny wysłać do lekarza.
Problem z uchyłkami jelita grubego może wystąpić w każdym wieku, chociaż zmiany najczęściej rozwijają się u osób po 40. roku życia. Lekarze podejrzewają, że po 60. roku życia zmienione uchyłki ma nawet połowa z nas.
Chociaż bardzo rzadko wymagają interwencji chirurgicznej, trzeba zająć się swoimi uchyłkami. Zaniedbane grożą poważnymi konsekwencjami - z ropniem, krwawieniem do jamy brzusznej i niedrożnością jelit włącznie.
Uchyłki jelita grubego: co to takiego
Uchyłek jelita grubego to małe wybrzuszenie, "woreczek" o średnicy około 1 cm, który tworzy się w ścianie jelita grubego.
Sama obecność uchyłków to jeszcze nie problem i nie wymaga leczenia, chociaż warto przyjrzeć się swojej diecie i stylowi życia, gdy zmiany się tworzą. Za jedne z częstych przyczyn rozwoju uchyłków uważa się nadwagę i niewystarczającą ilość błonnika w diecie.
Realny problem z uchyłkami zaczyna się dopiero wtedy, gdy dochodzi do ich zapalenia, pojawiają się przykre dolegliwości z nimi związane. Wówczas lekarze diagnozują chorobę uchyłkową, która, w zależności od zaawansowania może wymagać leczenia farmakologicznego, np. antybiotykiem, ale też postępowania chirurgicznego.
Typowe objawy choroby uchyłkowej
Wśród najczęstszych, typowych objawów choroby uchyłkowej, wymagającej profesjonalnego leczenia, wymienia się:
- Ból w dolnej części brzucha
- Wzdęcia
- Zmiana rytmu wypróżnień – naprzemienne występowanie biegunek i zaparć, zmiana pory oddawania stolca
- Śluz lub krew w kale
Ból ma najczęściej charakter kurczów, które samoistnie ustępują, żeby znowu powrócić. Dolegliwości często koncentrują się po lewej stronie brzucha, ale to kwestia indywidualna. Równie dobrze mogą wystąpić po stronie prawej.
Wielu pacjentów relacjonuje, że skurcze brzucha zwykle atakowały ich zaraz po zjedzeniu posiłku i ustępowały po oddaniu stolca lub gazów.
Guts UK twierdzi, że ból i wzdęcia często zaczynają się po zjedzeniu posiłku i mogą ustąpić po pójściu do toalety lub oddaniu gazów.
Choroba uchyłkowa, IBS, a może rak?
Choroby jelit, w tym najpoważniejsze, jak nowotwory, to plaga XXI wieku. Ponieważ objawy chorób powszechnych jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy uchyłki są podobne, bywają lekceważone przez pacjentów, a czasem także lekarzy.
Zalecenia dotyczące zmiany stylu życia są często dość ogólnikowe. pacjenci zostają ze swoim bólem i innym dyskomfortem, niewielu przechodzi szczegółową diagnostykę gastrologiczną.
Nieprawidłowo leczona choroba uchyłkowa może nawet zagrozić życiu. Ni wolno też zapominać, że krew czy śluz w kale, ból brzucha czy zmiana rytmu wypróżnień, towarzyszą też rakowi jelita grubego.
Postawienie diagnozy: IBS czy uchyłki powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką obrazową i laboratoryjną.