Lekarze przyznają: niedobór cholesterolu jest groźny dla życia

2023-10-11 16:03

To żadna wiedza tajemna. Można o tym przeczytać w każdym podręczniku medycyny. Za niski cholesterol? Też źle, a może nawet jeszcze gorzej, niż wysoki. Wszyscy tak skoncentrowaliśmy się na walce z cholesterolem zbyt wysokim, że oczywista prawda brzmi nagle sensacyjnie. Zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego może oznaczać problem ze zdrowiem. Niewskazany jest za niski poziom frakcji HDL, ale też LDL, czyli "złego" cholesterolu.

Lekarze przyznają: niedobór cholesterolu jest groźny dla życia
Autor: GettyImages

Zbyt wysoki poziom cholesterolu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla układu krążenia. Ponieważ prowadzi do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, a w efekcie zawałów i udarów, złe wyniki traktujemy bardzo poważnie. Tymczasem zbyt niski cholesterol może oznaczać poważne schorzenie wątroby, nerek czy ciężkie zaburzenia wchłaniania. To trzeba wyjaśnić!

Kontrola poziomu cholesterolu

Kiedy cholesterol jest za niski?

Jednorazowy spadek poziomu cholesterolu nie musi od razu oznaczać poważnego problemu ze zdrowiem i badanie krwi, które pozwala określić jego poziom, warto powtórzyć.

Szybkiego wyjaśnienia na podstawie dokładnej diagnostyki wymaga jednak każda sytuacja, gdy poziom cholesterolu całkowitego wynosi mniej niż 120 mg/dl (wg niektórych źródeł 100 mg/dl). To może być skutek niewłaściwej diety, "oczyszczającej" głodówki czy czasowego osłabienia po chorobie.

Czasem to również efekt niedożywienia, czyli niedoboru substancji odżywczych, typowy nie tylko dla osób bardzo szczupłych, ale również otyłych, gdy dieta jest źle zbilansowana.

Niestety, trzeba także wykluczyć przyczyny groźniejsze dla zdrowia, czasem trudne do usunięcia.

Niski cholesterol - poważne przyczyny

Bywa, że niski poziom cholesterolu całkowitego (ale i HDL) to objaw zaburzeń wchłaniania. Mają one różne podłoże (np. genetyczne, infekcyjne) i niejednokrotnie okazują się trudne w leczeniu. Najczęściej zajmuje się nimi lekarz gastrolog - to on zleca komplet specjalistycznych badań i decyduje o ewentualnej konsultacji u innych specjalistów. Do gastrologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Ponieważ za autoprodukcję cholesterolu przede wszystkim odpowiada nasza wątroba (ok. 70 proc.), nietrudno zgadnąć, że często to jej choroby stoją za zaburzeniem wytwarzania tego związku tłuszczowego.

Za nadmiernym spadkiem poziomu cholesterolu, w tym LDL, mogą stać takie choroby wątroby, jak:

  • nowotwory tego narządu,
  • marskość wątroby,
  • stan zapalny (np. zapalenie wirusowe.

Za niskim stężeniem cholesterolu we krwi może się także kryć nadczynność tarczycy. Ponieważ ten gruczoł ma wpływ niemal na wszystkie procesy w naszym organizmie, a także ogólne samopoczucie, wagę ciała, nawet urodę, nie zaszkodzi przy okazji skontrolować TSH i hormonów tarczycy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z endokrynologiem.

Zespół Smith-Lemliego-Opitza (SLOS) to rzadkie zaburzenie genetyczne, prowadzące do znacznego opóźnienia rozwoju umysłowego i różnych deformacji w rozwoju fizycznym, polegające na niezdolności prawidłowej syntezy cholesterolu. Okazuje się, że suplementacja tym lipidem daje szansę chorym na rozpoczęcie chodzenia, spadek agresji i innych zachowań aspołecznych.

Do tego jest nam potrzebny cholesterol

Nawet jeśli za twoim niskim poziomem cholesterolu nie kryje się jeszcze nie choroba, trzeba uważać. Cholesterol jest nam niezbędny do życia.

Cholesterol organizm wykorzystuje do produkcji hormonów płciowych: estrogenów, progesteronu i testosteronu. Bez niego kobiety nie zajdą w ciążę i nie urodzą zdrowych dzieci. Dla najmłodszych cholesterol jest szczególnie ważny, gdyż zapewnia prawidłowy rozwój mózgu.

Czytaj także: "Cholesterol nie jest ważny, tylko trójglicerydy". Pytamy lekarza, skąd ten pomysł