Kolka wątrobowa - częsty problem kobiet po czterdziestce

2018-07-16 12:06

Kolka wątrobowa dotyka najczęściej kobiety po czterdziestce. Ból nadchodzi nagle i jest bardzo silny. Pojawia się po prawej stronie pod żebrami i promieniuje do prawej łopatki. Często atak kolki wątrobowej związany jest z kamicą żółciową. Jakie są przyczyny kolki wątrobowej i jak się ją leczy?

Kolka wątrobowa
Autor: thinkstockphotos.com Kolka wątrobowa pojawia się zwykle po zjedzeniu tłustych pokarmów lub nadużyciu alkoholu.

Spis treści

  1. Przyczyny kolki wątrobowej: jak powstają złogi?
  2. Objawy kolki wątrobowej
  3. Atak kolki wątrobowej - domowe sposoby
  4. Kolka wątrobowa: leczenie objawowe
  5. Kolka wątrobowa: leczenie zabiegowe
  6. Sposoby zapobiegania kolce

Napad kolki wątrobowej świadczy o przeciążeniu pęcherzyka żółciowego. Problem ten dobrze zna z własnego doświadczenia około 15 procent Polaków. Kobiet dotyczy on 3 razy częściej, szczególnie często dotyka te otyłe i po czterdziestce. Jak dochodzi do ataku kolki wątrobowej?

Pęcherzyk żółciowy, popularnie nazywany woreczkiem żółciowym, to rodzaj magazynu przechowującego żółć niezbędną do trawienia. Gdy coś zjesz, zaczyna się kurczyć i wypycha żółć do dwunastnicy.

Niekiedy w pęcherzyku tworzą się złogi utrudniające przepływ żółci. Wtedy musi on kurczyć się intensywniej, a to jest powodem ostrego bólu.

Przyczyny kolki wątrobowej: jak powstają złogi?

Jednym z zadań wątroby jest wychwytywanie i eliminowanie substancji toksycznych oraz wytwarzanie żółci, która jest potrzebna przede wszystkim do trawienia tłuszczów.

Jeśli w diecie przeważają produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy prędzej czy później można się spodziewać ataku kolki wątrobowej. Tłuste pokarmy zwiększają bowiem wydzielanie cholecystokininy - hormonu, który prowokuje skurcze pęcherzyka.

Tłusta dieta prowadzi także do nadwagi, a nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja krystalizowaniu się cholesterolu trafiającego do żółci. Tak powstają złogi w pęcherzyku żółciowym. Potwierdziły to badania naukowców z Harvardu: u kobiet z dużą nadwagą 6 razy częściej stwierdzano kamicę żółciową.

Objawy kolki wątrobowej

Objawy kolki pojawiają się nagle i mogą trwać przez kilka godzin. Jedną z pierwszych dolegliwości jest silny i ciągły ból w prawej części brzucha, który trwa przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Przy znacznym nasileniu ból może promieniować do prawej łopatki i ramienia. Zdarza się, że atak jest tak silny, iż powoduje wymioty żółcią. Kiedy kamień przejdzie przez drogi żółciowe i dotrze do dwunastnicy, ból się zmniejsza.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą zwykle:

Ważne

Warto się przebadać

Ważne jest ustalenie przyczyny kolki. Poproś lekarza o skierowanie na badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. Jeśli okaże się, że drogi żółciowe są zdrowe, przyczyn ataków kolki trzeba szukać w złej diecie. Wtedy zmiana nawyków jedzeniowych pozwoli uniknąć bólu. Jeżeli zdarzy się, że kamień na stałe zablokuje ujście pęcherzyka, może dojść do żółtaczki mechanicznej, a to wymaga interwencji chirurga.

Co szkodzi wątrobie?

Atak kolki wątrobowej - domowe sposoby

Ulgę przyniesie przyłożenie na brzuch ciepłego kompresu lub poduszki elektrycznej ustawionej na średni poziom grzania. Pomoże czopek rozkurczowy i przeciwbólowy. W sklepach zielarskich są też preparaty zalecane przy napadach kolki żółciowej.

Podczas ataku, a także 1-2 dni po nim należy zrezygnować z pokarmów stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. W miarę poprawy zdrowia można jeść kleiki, gotowane warzywa oraz niewielkie ilości masła.

Aby ustrzec się przed kolejnym atakiem kolki, można zastosować opracowana przez ojca Klimuszkę kuracje oczyszczającą woreczek żółciowy: przez 12 dni pij przed snem sok z jednej cytryny wymieszany z podobna ilością oliwy.

Kolka wątrobowa: leczenie objawowe

Leczenie objawowe kolki wątrobowej polega na łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz wymienionych wyżej domowych sposobów podaje się leki przeciwbólowe i leki rozkurczowe.

Kolka wątrobowa: leczenie zabiegowe

Leczenie zabiegowe pozwala usunąć przyczynę występowania ataków kolki wątrobowej. Najczęściej wykonuje się cholecystektomię - chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego czy to laparoskopowo czy też po otwarciu powłok brzusznych.

Poza tym można wykonać endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW) z protezowaniem dróg żółciowych lub poszerzeniem ich ujścia do dróg żółciowych, co ułatwia wydostanie się kamieni z pęcherzyka do dwunastnicy.

Sposoby zapobiegania kolce

W diecie ograniczającej powstawanie kamieni żółciowych źródłem energii powinny być produkty białkowe podawane przy każdym posiłku. Najcenniejsze jest chude mleko, sery twarogowe, chude gatunki mięs (indyk, królik, cielęcina) i ryb.

Należy ograniczyć sól, alkohol oraz tłuszcz zwierzęcy.

Ważny jest też sposób przyrządzania potraw najlepsze jest gotowanie i pieczenie w folii. Można również stosować dostępne bez recepty preparaty wspomagające pracę wątroby i ułatwiające trawienie.

miesięcznik "Zdrowie"