Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić? Gastrolog wyjaśnia [VIDEO]

2022-01-24 11:06

Ból brzucha to jedna z częstszych dolegliwości. Niekiedy ból jest łagodny i szybko mija, czasem jednak pojawia się nagle, jest bardzo silny, szybko narasta i towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak mdłości czy biegunka. Gastrolog i gastroenterolog dr n. med Dariusz Maj wyjaśnia, w jakich sytuacjach ból brzucha powinien szczególnie niepokoić i kiedy konieczna jest dalsza diagnostyka. Obejrzyj video.

kobieta zwijająca się z bólu brzucha
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Z bólem brzucha od czasu do czasu zmaga się każdy z nas. Dolegliwość ta często towarzyszy niestrawności, czy zatruciu pokarmowemu, często też jest efektem gromadzenia się gazów w jelitach. Zazwyczaj przyczyny bólu brzucha nie są poważne i ustępuje on szybko, nawet bez konieczności brania leków.

Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż w obrębie jamy brzusznej znajdują się ważne narządy wewnętrzne, m.in. wątroba, trzustka, żołądek, śledziona, jelito grube i jelito cienkie. W pewnych przypadkach ból brzucha może więc zwiastować poważniejszy problem - wrzody żołądka, choroby wątroby, trzustki, a nawet nowotwory.

Gastrolog i gastroenterolog dr Dariusz Maj z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie wyjaśnia, w jakich sytuacjach ból brzucha powinien szczególnie niepokoić i kiedy konieczna jest dalsza diagnostyka.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Jak wyjaśnia ekspert, sygnałem alarmowym jest sytuacja, kiedy ból brzucha nie mija po doraźnym zastosowaniu leków dostępnych bez recepty (w przypadku bólu brzucha są to m.in. leki zawierające chlorowodorek drotaweryny, metamizol, czy inhibitory pompy protonowej) albo po kilku godzinach nawraca.

W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Polecany artykuł:

Ból brzucha - przyczyny

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to: