Jak wysiłek fizyczny wpływa na schorzenia przewodu pokarmowego? [VIDEO]
O wpływie wysiłku fizycznego na krwawienie z odbytu, zespół SIBO i na inne schorzenia układu pokarmowego opowiedział Dariusz Maj - dr n. med. gastrolog, gastroenterolog. Czy wykonywanie aktywności fizycznych może pomóc w pozbyciu się lub złagodzeniu nieprzyjemnych konsekwencji będących wynikiem tych schorzeń? Obejrzyj video
Spis treści
- Krwawienia z układu pokarmowego a aktywność fizyczna
- Zespół SIBO a aktywność fizyczna
- Resekcja żołądka, zaparcia a aktywność fizyczna
Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w kwestii zachowania dobrego zdrowia, kondycji i lepszego samopoczucia. Pomaga także w walce z objawami wielu schorzeń i dolegliwości towarzyszących różnym jednostkom chorobowym. Wśród korzyści wynikających z jej praktykowania zaobserwowano także zmiany w jakości funkcjonowania układu pokarmowego. Czy warto zatem podjąć wysiłek fizyczny, jeśli mamy styczność z chorobami przewodu pokarmowego?
Krwawienia z układu pokarmowego a aktywność fizyczna
Dr n. med. Dariusz Maj wyjaśnia, że "aktywność fizyczna na krwawienia z układu pokarmowego nie ma wpływu. Wysiłek fizyczny może przychodzić z trudnością, jeśli pacjent np. stracił wiele krwi lub ma niedokrwistość. Pacjent może wyczuwać upośledzenie tolerancji wysiłku fizycznego, zmęczenie, duszności".
Zespół SIBO a aktywność fizyczna
"W zespole SIBO ruch w każdej postaci poprawia pracę układu pokarmowego, natomiast nie po jedzeniu" - jak zaznacza dr Dariusz Maj. "Aktywność fizyczna poprawia ukrwienie, dostępność tlenu oraz funkcjonowanie przewodu pokarmowego".
Resekcja żołądka, zaparcia a aktywność fizyczna
"Pacjenci po operacji czy resekcji mają zmieniony układ pętli jelitowych narządów w brzuchu. Ruch jest wskazany dla osób z zaparciami czy zwolnionym pasażem jelitowym na skutek innych chorób współistniejących - w takich przypadkach ruch będzie pomagał - ułatwi perystaltykę jelit oraz motorykę".
Porady eksperta