Impedancja przełyku: badanie diagnozujące refluks żołądkowo-przełykowy

2013-03-11 11:37

Impedancja przełyku pozwala zdiagnozować refluks żołądkowo-przełykowy. ocenia motorykę przełyku, pozwala zdiagnozować nie tylko obecność refluksu żołądkowo-przełykowego, ale ocenić jego charakter (refluks kwaśny/niekwaśny), skład fizyczny (gaz/płyn/treść stała). Jak przebiega impedancja przełyku?

Impedancja przełyku: badanie diagnozujące refluks żołądkowo-przełykowy
Autor: Thinkstockphotos.com Impedancja przełyku: badanie diagnozujące refluks żołądkowo-przełykowy

Impedancja przełyku służy do diagnozowania refluksu żołądkowo-przełykowego. Impedancja przełyku to badanie czynnościowe górnego odcinka przewodu pokarmowego w oparciu o dokonywanie pomiaru oporności całkowitej (impedancji) epizodów refluksu.

Impedancja przełyku: czemu służy badanie?

Badanie pozwala ocenić, czy mamy do czynienia z refluksem kwaśnym czy niekwaśnym, pozwala również na wstępną ocenę motoryki przełyku. Umożliwia ocenę skuteczności połknięcia oraz jego kierunek.

Impedancji przełyku: przebieg badania

Impedancji przełyku pozwala na prześledzenie przemieszczania się bolusa pokarmowego w kierunku fizjologicznym (przełknięcie) jak i wstecznym (zjawisko refluksu). Impedancji przełyku polega na wprowadzeniu przez nos do przełyku cienkiej sondy połączonej z małym aparatem rejestrującym. Aparat przez dobę odnotowuje, czy i jak często zarzucana jest treść żołądkowa, ile trwają epizody zrzutu, czy występują tylko nocą. Badanie trwa 24 godziny. Po zakończeniu otrzymujesz opis badania i interpretację wyniku.