Helicobacter pylori - leczenie. Jak się pozbyć bakterii H. pylori z organizmu?
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori przeprowadza się w celu całkowitego usunięcia bakterii H. pylori zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Tylko w ten sposób można wyleczyć chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także zapobiec rozwojowi raka żołądka. Na czym polega leczenie chorych zakażonych Helicobacter pylori? Czy terapia może zapobiec nawrotom choroby i doprowadzić do trwałego wyleczenia zakażonych?
Spis treści
- Leczenie zakażenia H. pylori - na czym polega eradykacja?
- Helicobacter pylori - profilaktyka
- Czy jest dostępna szczepionka przeciwko Helicobacter pylori?
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Celem antybiotykoterapii jest erydykacja, czyli całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka. Jednak ta metoda leczenia jest skuteczna tylko wtedy, jeśli stosuje się 2 antybiotyki jednocześnie i dodatkowo tzw. inhibitor pompy protonowej (IPP) – lek zobojętniający sok żołądkowy. Dzięki terapii potrójnej można skutecznie pozbyć się bakterii z organizmu i doprowadzić do trwałego wyleczenia chorych. W przypadku nieskuteczności (co zdarza się bardzo rzadko) stosuje się inny zestaw leków.
Leczenie zakażenia H. pylori - na czym polega eradykacja?
Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (d/s zakażenia Helicobacter pylori) w początkowej fazie leczenia stosuje się jeden z IPP (dowolny rodzaj) i dwa antybiotyki (najczęściej amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. W leczeniu pierwszego wyboru odsetek eradykacji wynosi ok. 70% i wciąż maleje (dawniej wynosił 80%), głównie poprzez wzrastającą oporność bakterii H. pylori na standardowo stosowane leki (zwykle metronidazol lub klarytromycynę).
Jeśli leki, od których rozpoczęło się leczenie, nie są skuteczne, stosuje się tzw. leki drugiego wyboru, tj. sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x dziennie) i metronidazol (3 x 500 mg). Leczenie trwa 10-14 dni. Jest to tzw. terapia poczwórna. Jednak w Polsce sole bizmutu są niedostępne, dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol.
Po skutecznej eradykacji Hp, nawroty zakażenia zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej są skutkiem ponownego dostania się bakterii do organizmu (reinfekcja), a nie wznowienia utajonej infekcji.
Helicobacter pylori - profilaktyka
Jak uniknąć zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. tj. często myć ręce i zęby. Jednym z czynników zwiększających ryzyko nawrotu zakażenia bakterią jest próchnica lub inna choroba zębów wymagająca leczenia stomatologicznego.
Czy jest dostępna szczepionka przeciwko Helicobacter pylori?
Nie opracowano jeszcze szczepionki chroniącej przez zakażeniem Helicobacter pylori. Jednak naukowcy nie wykluczają możliwości powstania tego typu preparatu, tym bardziej że pierwsze próby immunizacji ludzi antygenami tych bakterii wypadły pomyślnie. Szczepionka przyniosłaby możliwość profilaktyki zachorowań zarówno na chorobę wrzodową jak i raka żołądka.
Polecany artykuł:
Porady eksperta