Grypa jelitowa (żołądkowa) - leczenie. Sprawdzone sposoby na grypę jelitową
Grypa jelitowa (żołądkowa) to powszechny problem dotykający zarówno dzieci jak i dorosłych. Leczenie grypy jelitowej polega na łagodzeniu objawów. Z wirusem wywołującym chorobę organizm musi uporać się sam. Najważniejsze w leczeniu grypy jelitowej jest nawadnianie. Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?
Spis treści
- Grypa jelitowa - jak leczyć objawy grypy jelitowej
- Grypa jelitowa - leczenie: uzupełniamy utracone minerały
- Grypa jelitowa - probiotyki wspomagają leczenie
Grypa jelitowa to inaczej grypa żołądkowa. Dorosłych możemy leczyć sami w domu łagodząc objawy. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych do lat 3, lepiej skontaktować się z lekarzem. Podobnie jeśli choruje osoba starsza i cierpiąca na choroby przewlekłe, leczenie grypy jelitowej trzeba skonsultować z lekarzem. Głównym niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą grypa jelitowa jest odwodnienie.
Grypa jelitowa - jak leczyć objawy grypy jelitowej
Przede wszystkim należy podawać choremu dużo płynów, by uzupełnić to co traci podczas biegunki i wymiotów. Należy wypić szklankę płynu po każdym ataku wymiotów i luźnym wypróżnieniu. Jest to najważniejszy element leczenia grypy jelitowej. Najlepiej pić lekko ciepłą wodę, niesłodzoną herbatę lub herbatki ziołowe.
Przeciwzapalnie działa herbatka z kwiatu nagietka oraz rumiankowa, a także napar z liści babki lancetowatej i liścia szałwii. Działanie przeciwbiegunkowe mają napary z kłącza pięciornika oraz suszonych czarnych jagód (borówki brusznicy).
Grypa jelitowa - leczenie: uzupełniamy utracone minerały
Drugie ważne zalecenie w leczeniu grypy jelitowej to podawanie elektrolitów czyli mieszanki niezbędnych do życia pierwiastków (sodu, potasu, magnezu i innych), które są wypłukiwane podczas wymiotów i biegunki. Taka mieszankę można kupić w aptece, najczęściej w saszetkach. Zawartość saszetki rozpuszczamy w wodzie zgodnie z przepisem na opakowaniu i podajemy zgodnie z zawartymi w ulotce wskazaniami. Można też poprosić o radę farmaceutę.
Nawodnienie sprawdzamy ujmując w palce fałd skóry. Jeżeli puszczony nie rozpręża się natychmiast - to świadczy o słabym nawodnieniu i trzeba zwiększyć podawanie płynów. Jeśli nie daje to efektów trzeba wezwać lekarza, być może potrzebna będzie kroplówka.
Grypa jelitowa - probiotyki wspomagają leczenie
Wirusy wywołujące grypę jelitową czynią spustoszenia w ekosystemie jelit. Trzeba starać się szybko odbudowywać niszczoną florę jelitową, co wspomaga układ odpornościowy. Warto więc, bez względu na biegunkę i wymioty, zażywać probiotyki. Najlepiej kupić preparaty probiotyczne w aptece, bo wiadomo, że znajdujące się tam szczepy bakterii probiotycznych są żywe i aktywne.
Niestety, nie da się tego powiedzieć o wszystkich jogurtach, dlatego w przypadku choroby lepiej zaufać preparatom aptecznym. Kurację prowadzimy jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów grypy jelitowej.
Porady eksperta