GRYPA JELITOWA - DIETA. Jaką dietę stosować gdy mamy grypę jelitową. Dieta przy grypie żołądkowej
Dieta przy grypie żołądkowej. Podczas grypy jelitowej dieta ma duże znaczenie. Przez pierwsze dwa dni trudno cokolwiek przełknąć. Później trzeba powoli wprowadzać do diety lekkostrawne pokarmy, bo grypa jelitowa narusza błonę śluzową przewodu pokarmowego. Kompendium wiedzy o grypie jelitowej (żołądkowej).
Dieta w grypie jelitowej zwanej także żołądkową podobna jest do tej, którą stosujemy w zatruciach pokarmowych. Musi być lekka i delikatna, bo grypa jelitowa niszczy śluzówkę układu pokarmowego. Dietę dostosowujemy do fazy choroby. Przez pierwsze 1-2 dni ostrej fazy grypy jelitowej lepiej w ogóle zrezygnować z posiłków. Wystarczy dużo pić: letnią niegazowaną wodę, herbatę (niesłodzoną), herbatki ziołowe z mięty, rumianku, nagietka czy szałwii oraz rozpuszczone w wodzie elektrolity czyli mieszanki mineralne, które kupujemy w aptece. W miarę ustępowania objawów grypy jelitowej można też wprowadzić ugotowany na świeżych warzywach bulion warzywny do picia.
Dieta w grypie jelitowej - zaczynamy od kleików
Kiedy biegunka i wymioty ustaną wprowadzamy do diety kleiki. Ryżowy lub z kaszy manny, koniecznie ugotowanych na wodzie, bez dodatku tłuszczu. Można natomiast kleik nieco posolić. Kiedy okaże się, że organizm pozytywnie reaguje na kleiki, można do diety włączyć sucharki. W Holandii praktykuje się podawanie sucharków posypanych cynamonem bo działa antyseptycznie. Cały czas pamiętamy by sporo pić. Dobrze jest w tym momencie włączyć więcej wywarów warzywnych.
Grypa jelitowa. Nowe potrawy w diecie
Po 2-3 dniach od chwili ustania objawów można zacząć jeść lekkie gotowane posiłki: jajko na miękko, gotowane mięso ( najlepiej indyka lub cielęcinę, mogą być też kurczaki, ale bez skóry). Mięso dobrze jest przygotować na parze, jest smaczniejsze niż wygotowane w wodzie. Warto też spróbować gotowanych ziemniaków.
Dieta lekkostrawna po grypie jelitowej
W kolejnych dniach powoli wracamy do naszej normalne diety, ale poszczególne produkty włączamy stopniowo. Wzbogacamy dietę gotowanymi warzywami, np. puree z marchewki i buraczków. Możemy sięgnąć po pieczone owoce, np. jabłko. Włączamy biały ser, jogurt oraz rosołki drobiowe lub drobiowo-wołowe. Warto zacząć jeść kasze, np. jęczmienną, jaglaną, potem gryczaną oraz pieczywo. Przez dłuższy okres, nawet do 3 tygodni po grypie jelitowej w diecie powinniśmy unikać produktów ciężkostrawnych, wzdymających oraz takich, które mogą podrażnić śluzówkę jelit: smażonego i wędzonego mięsa oraz ryb, wszelkiego rodzaju konserw (nawet groszku czy kukurydzy w puszce), marynat ( powstrzymajmy się przed jedzeniem grzybków marynowanych, korniszonów i ogórków konserwowych, a także marynowanej papryki lub cebulek czy gruszek i śliwek w occie). Powinno się także unikać przez ten czas warzyw strączkowych (fasola, groch, bób) i kapustnych (kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska i brukselka oraz kalafior, brokuł i kalarepka).