Głównym objawem tej choroby jest biegunka. Tysiące osób cierpi przez złą diagnozę
Często jest mylone z innym schorzeniem, a chorzy wstydzą się prosić o pomoc – alarmują czołowi eksperci. Mikroskopowe zapalenie jelita grubego jest powszechną chorobą, lecz nadal wielu pacjentów cierpi w milczeniu, próbując na własną rękę, radzić sobie z objawami. A te potrafią być niezwykle uciążliwe. Jak rozpoznać to schorzenie?
Nadal nie jest jasne, co powoduje mikroskopowe zapalenie jelita grubego, ale jak podkreślają eksperci, to powszechne schorzenie. Narażone są przede wszystkim kobiety powyżej 50. roku życia, ale choroba może zaatakować nawet bardzo młode osoby.
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego – co to za choroba?
Według organizacji charytatywnej "Guts UK" z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego może zmagać się wiele osób. Ta mało znana choroba najczęściej mylona jest z zespołem jelita drażliwego (IBS). Choć powszechna, wielu pacjentów nie szuka pomocy, bo wstydzi się objawów.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje mikroskopowego zapalenia jelita grubego:
- limfocytowe - atakujące wyściółkę jelita, która ma więcej białych krwinek niż zazwyczaj;
- kolagenowe - w którym stwierdza się podnabłonkowe pogrubienie kolagenu.
Naukowcy nadal nie wiedzą, co dokładnie przyczynia się do rozwoju schorzenia. Przyjmuje się, że odpowiada za to kombinacja czynników takich jak uszkodzenie błony jelita spowodowane zakażeniem bakteriami lub wirusem, palenie tytoniu, płeć i wiek powyżej 50. roku życia.
W przeciwieństwie do innych schorzeń zapalnych jelit choroby nie zdiagnozuje kolonoskopia, a biopsja jelita grubego. Mikroskopowe zapalenie jelita grubego można leczyć przy pomocy leków i zmiany stylu życia. W rzadkich przypadkach chory może potrzebować zabiegu.
Głównym objawem choroby jest biegunka
Oprócz błędnych diagnoz, wielu pacjentów nie szuka pomocy i latami walczy z uciążliwymi symptomami. Dla niektórych osób objawy schorzenia są zawstydzające.
Kluczowym sygnałem, jaki wskazują eksperci w przypadku rozwoju mikroskopowego zapalenia jelita grubego, jest wodnista biegunka.
Może być nagła i powodować pobudki w trakcie nocy z powodu pilnej potrzeby skorzystania z toalety. Schorzenie może także objawiać się przez chroniczne zmęczenie, bóle stawów, wzdęcia, gazy oraz bóle brzucha.
Największe ryzyko zachorowania mają kobiety powyżej 50. roku życia. Jednak jak podkreśla "Guts UK" – jedna na cztery osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, ma mniej niż 25 lat.