Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie

2020-03-10 7:34

Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. W wyniku neuropatii autonomicznej dochodzi do opóźnienia opróżniania żołądka mimo braku przeszkody mechanicznej. Często stanowi powikłanie cukrzycy. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Spis treści

  1. Gastropareza: objawy
  2. Gastropareza: badania
  3. Gastropareza: diagnostyka różnicowa
  4. Gastropareza: leczenie

Gastropareza czyli zaburzenie ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego pojawia się w wyniku szkodzenia nerwów, powodujących nieprawidłowości w pracy mięśniówki żołądka. Następuje spowolnienie lub zatrzymanie przesuwania się treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Ściany żołądka ulegają rozciągnięciu i może dochodzić do tworzenia bezoarów, czyli nieprawidłowych struktur zbudowanych z niestrawionych resztek. Na skutek zwiększonej fermentacji pokarmu dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii. Przyczyny wystąpienia gastroparezy:

Gastropareza: objawy

W ciężkich przypadkach możemy obserwować nawet spadek masy ciała, niedożywienie, odwodnienie i dyselektrolitemię.

    Objawy wyglądają podobnie niezależnie od etiologii. Należy również pamiętać, że obraz kliniczny często nie koreluje ze stopniem upośledzenia opróżniania żołądka wykazanym w badaniach.

    Gastropareza: badania

    Metody oceny opróżniania żołądka:

    • podstawową metodą jest scyntygrafia ze standaryzowanym posiłkiem znaczonym radioaktywnym technetem
    • kapsułka bezprzewodowa z funkcją oceny pH w otaczającym środowisku (tzw. wireless motility capsule – WMC)
    • test oddechowy z oceną stężenia 13CO2 w wydychanym powietrzu po spożyciu pokarmu znaczonego tym izotopem

    W zależności od sytuacji klinicznej pomocne mogą okazać się:

    U każdego pacjenta z podejrzeniem gastroparezy, należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku cukrzycy i niedoczynności tarczycy.

    Gastropareza: diagnostyka różnicowa

    Należy wykluczyć choroby przebiegające z podobnymi objawami, należą do nich :

    Gastropareza: leczenie

    • Leczenie żywieniowe - ma na celu uzupełnienie niedoborów płynów, elektrolitów i kalorycznych

    Najlepszą drogą jest żywienie doustne. Pacjentów należy pouczyć, aby przyjmowali często (4-5 razy na dobę) małe porcje pokarmów ubogich w tłuszcz i rozpuszczalny błonnik. W przypadku problemów można posiłki rozdrobnić np. zmiksować. Przeciwwskazane jest palenie tytoniu oraz alkohol, ponieważ spowalniają opróżnianie żołądkowe. Napoje gazowane mogą nasilać objawy. Bywa że w ciężkich przypadkach konieczne jest żywienie enteralne lub żywienie pozajelitowe.

    • Leczenie farmakologiczne - stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego

    Leki prokinetyczne:a. Metoklopramid jest lekiem pierwszego rzutu, ze względu na poważne działania niepożądane (ostre dystonie i dyskinezy późne), należy podawać najniższą możliwą dawkę.b. Domperidon - przed rozpoczęciem terapii należy wykonać Ekg i kontrolować je w trakcie leczenia; w przypadku wydłużenia odcinka cQT > 470 ms u mężczyzn i > 450 ms u kobiet lek należy odstawićc. Erytromycyna - szczególnie u pacjentów wymagających dożylnego podawania leków Leki działające objawowo: przeciwwymiotne i trójcykliczne antydepresanty

    • Inne metody leczenia

    - elektryczna stymulacja żołądka- wstrzyknięcie toksyny botulinowej do odźwiernika- rozszerzanie balonowe odźwiernika- endoskopowa pyloromiotomia- chirurgiczna pyloroplastyka- akupunktura