Domowe sposoby na przejedzenie. Jak poradzić sobie z przejedzeniem?

2018-12-24 21:24 Materiał sponsorowany

Domowe sposoby na przejedzenie są bardzo przydatne i skuteczne. Kiedy nie mamy pod ręka tabletek wspomagających trawienie wystarczy sięgnąć po herbatkę ziołową, kieliszek wódki albo ocet winny. Jakie jeszcze są skuteczne domowe sposoby na przejedzenie?

Domowe sposoby na przejedzenie. Jak poradzić sobie z przejedzeniem?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Domowe sposoby na przejedzenie - wódka z pieprzem
  2. Domowe sposoby na przejedzenie - herbaty
  3. Napary z ziół i przypraw na przejedzenie
  4. Antidotum na przejedzenie z octu winnego

Przejedzenie nie tylko sprawia, że jesteśmy ociężali i senni. Często przejedzenie jest powodem niestrawności, zgagi, bólów brzucha. Warto znać domowe sposoby na przejedzenie, by zaradzić tym przykrościom.

Domowe sposoby na przejedzenie - wódka z pieprzem

Ten męski sposób na wszelkie dolegliwości w przypadku przejedzenia naprawdę się sprawdza. Mały kieliszek wódki (50 g), do posiłku lub tuż po nim, poprawia krążenie w jelitach i usprawnia trawienie, dzięki czemu organizm szybciej przerabia dostarczone pokarmy. Osoby, które nie tolerują wódki mogą wypić lampkę czerwonego wina.

Domowe sposoby na przejedzenie - herbaty

Herbaty mają rozmaite działanie. Filiżanka czarnej gorącej herbaty rozgrzewa, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i pomaga organizmowi trawić tłuszcze. Podobne działanie ma herbata zielona, która szybko likwiduje uczucie pełności w żołądku. Czerwona herbata przyda się, kiedy posiłek był zakrapiany alkoholem, likwiduje bowiem przykre skutki jego działania. Wspomaga też pracę wątroby, co pomaga uporać się z dużą ilością pokarmu.

Uważaj na te produkty! Spożywane w dużej ilości mogą powodować zaparcia
  •  gorzka czekolada (im bardziej gorzka, tym więcej zawiera teobrominy, która spowalnia pracę jelit);
  • grillowane i smażone mięso zjadane w dużych porcjach (np. już 2 kiełbaski z ogniska mogą być przyczyną trudności z wydalaniem);
  • alkohol w dużej ilości (małe ilości alkoholu rozkładane są przez organizm w 90%, duże ilości powodują m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu żołądka, co powoduje biegunki lub zaparcia).

Na zaparcie najlepiej stosować któryś z domowych sposobów. Pomocne będą suszone śliwki, jogurty i kefiry, albo mielone siemię lniane z wodą. Jeśli tradycyjne metody nie pomagają, a zaparcie się przedłuża, doraźnie można zastosować środek przeczyszczający.

Napary z ziół i przypraw na przejedzenie

Wypróbuj herbatę imbirową. Można ją przyrządzić ze świeżego kłącza lub ze sproszkowanego imbiru. Rozgrzewa żołądek, zwiększa produkcję soków trawiennych i przyspiesza przemianę materii. Na niestrawność znakomity jest napar z majeranku, który łagodzi wszelkie problemy gastryczne wynikające z niestrawności. Bierzemy trzy łyżeczki majeranku, zaparzamy szklanką wrzątku i trzymamy pod przykryciem przez 15 minut. Pomaga również żucie natki z pietruszki. Dobrym lekiem na niestrawność jest także kminek lub koper. Łyżeczkę nasion popijamy szklanką ciepłej wody. Przy bólu brzucha warto sięgnąć po herbatkę z melisy albo rumianku. Przy przedłużającej się niestrawności, zgadze i bólu głowy najlepiej sięgnąć po napar z dziurawca.

Antidotum na przejedzenie z octu winnego

To ponoć sposób Kleopatry na rozpasanie kulinarne starożytnych. Skutki obfitych uczt likwidowała miksturą przygotowaną z łyżki octu winnego (najlepiej jabłkowego) rozmieszanego ze szklanką ciepłej wody, osłodzona odrobiną miodu.