Dlaczego trzeba leczyć zaparcia?

2018-04-01 15:13 Materiał sponsorowany

Zaparcia to przypadłość dość pospolita, a co za tym idzie, często lekceważona. Niesłusznie, bowiem zaniedbane zaparcia mogą mieć mało przyjemne konsekwencje.

Dlaczego trzeba leczyć zaparcia?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kamienie kałowe
  2. Hemoroidy
  3. Nietrzymanie stolca4
  4. Szczelina odbytu
  5. Wypadanie odbytu i odbytnicy8
  6. Referencje

Zaparcia to jeden z tych problemów zdrowotnych, które pojawiły się wraz ze zdobyczami cywilizacji. Coraz więcej czasu spędzamy przy biurku i w samochodzie, jemy coraz więcej wysoko przetworzonych produktów, a posiłki łykamy w biegu, pędząc do dalszych zajęć. To wszystko źle wpływa na pracę jelit. Choć u różnych osób zaparcia wynikają z różnych przyczyn, istnieje wspólny mianownik: dolegliwość ta - gdy już się pojawi - może istotnie skomplikować życie lub doprowadzić również do problemów zdrowotnych. Wraz z zaparciami mogą się pojawić też przypadłości powodujące dyskomfort w życiu.

Kamienie kałowe

To zbite, pozbawione wody masy, które po kilku, czasem kilkunastu dniach zalegania w odbytnicy, stają się twarde, przez co jeszcze trudniej je wydalić. Kamienie kałowe drażnią śluzówkę jelita, wywołując stan zapalny, a gdy masy kałowe są obfite, mogą doprowadzić do niedrożności jelita1. Przy występowaniu kamieni kałowych mogą towarzyszyć objawy takie jak bóle brzucha, nudności, uczucie pełności w odbytnicy, a także wyciek wodnistej wydzieliny.

Hemoroidy

Guzki krwawnicze2,3, zwane hemoroidami czy niesłusznie żylakami odbytu, ma każdy z nas.Naczynia żylne wraz z mięśniami biorą udział w procesach kontroli wypróżniania i oddawania gazów. Gdy w toalecie zbytnio się napinamy, bierzemy udział w biegu długodystansowym lub prowadzimy siedzący tryb życia, guzki krwawnicze wypełniają się krwią i nie opróżniają do końca. Jeśli ta sytuacja się powtarza, może dojść do stanu zapalnego guzków, określanego jako żylaki odbytu. Ich objawem jest trudne do zniesienia swędzenie, czasem też niewielkie krwawienie i ból, a powiększone guzki można wyczuć poza odbytem.

Nietrzymanie stolca4

To kolejna przypadłość, która może być efektem przewlekłych zaparć. W pewnym momencie masy kałowe tak szczelnie wypełniają jelita i odbyt, że pod ich naciskiem mięśnie zwieracza odbytu otwierają się bez żadnej kontroli. Niektóre osoby mimowolnie i bez uczucia parcia oddają wówczas niewielkie ilości kału.5,6

Szczelina odbytu

To wąskie i długie pęknięcie błony śluzowej odbytu. Może do niego dojść wówczas, kiedy śluzówka odbytu jest rozciągnięta ponad miarę, na przykład w efekcie przedłużającego się zaparcia7. Objawem jest przede wszystkim ostry ból, jaki pojawia się w chwili parcia na stolec, a także krwawienie z odbytu.

Wypadanie odbytu i odbytnicy8

Przewlekłe zaparcia mogą doprowadzić również do wypadania tkanek odbytu (jej błony śluzowej), a nawet ścian odbytnicy, czemu towarzyszy ból i krwawienie, a także popuszczanie stolca.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają…
Dulcobis - kwadrat new

Autor: Dulcobis

Jeśli męczą cię zaparcia, można wspomóc się lekami, które pobudzają perystaltykę jelit, np. Dulcobis, który zawiera bisakodyl, substancję zwiększającą zawartość wody w kale, co rozluźnia masy kałowe i ułatwia oddanie stolca9. Ponieważ często spotyka się zaparcia o podłożu czynnościowym, a w tym m.in. wyróżnia się błędy w diecie, warto zmienić swoje nawyki: jeść więcej potraw bogatych w błonnik, pić dwa litry wody dziennie i więcej się ruszać, gdyż ćwiczenia fizyczne również wspierają perystaltykę jelit10.

SAPL.DULC1.18.12.1929