Czy wstrzymywanie stolca jest niezdrowe? Oto czym to grozi
Temat wypróżniania dla wielu osób jest wstydliwy i krępujący, choć to to jedna z bardziej naturalnych czynności. Niektórzy wypróżniają się kilka razy dziennie, inni tylko jeden raz, a niektórzy nawet co dwa-trzy dni. Zdarza się, że wstrzymujemy stolec i opóźniamy pójście do łazienki. Co się dzieje, gdy wstrzymujemy stolec?
Na temat defekacji, czyli wypróżniania się lub inaczej usuwania kału z przewodu pokarmowego narosło wiele mitów. Zdarza się, że mamy problem z wypróżnianiem lub świadomie wstrzymujemy stolec nawet przez dłuższy czas. Jakie takie zachowanie może nieść za sobą konsekwencje?
Czym jest defekacja?
Defekacja to usuwanie kału z organizmu. To proces fizjologiczny, który u niemowląt czy osób starszych przebiega zupełnie inaczej. By stolec wydostał się na zewnątrz, musi przejść długą drogę. Zbiera się w bańce odbytniczej, która następnie rozszerza się, co prowadzi do uczucia parcia.
Kiedy zdecydujemy się pójść do toalety, zwieracz wewnętrzny odbytu rozluźnia się, następnie rozluźnia się zwieracz wewnętrzny, a kał wydostaje się na zewnątrz.
Czym są zaparcia?
Zaparcia to nic innego jak problem z wypróżnianiem się. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami, a do najczęstszych z nich należą: nieodpowiednia dieta, picie zbyt małej ilości wody, brak aktywności fizycznej czy przewlekłe przyjmowanie niektórych leków.
Zaparcia mogą się również pojawić u osób z zespołem jelita drażliwego. Częściej zmagają się z nimi osoby starsze. Typowymi objawami zaparcia jest uczucie nieopróżnienia jelita, twardy stolec czy nie wypróżnianie się przez co najmniej trzy dni.
Jak poradzić sobie z zaparciami?
Sporadycznie pojawiającym się zaparciom można spróbować zaradzić. Do diety warto włączyć produkty bogate w błonnik np. owoce, warzywa, pestki dyni, produkty pełnoziarniste. Zalecane jest jedzenie małych porcji posiłków 4-5 razy dziennie i picie dużej ilości płynów. Pomocna może okazać się również aktywność fizyczna – ruch sprzyja wypróżnieniu. Jeśli naturalne metody nie okażą się skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem.
Wstrzymywanie stolca – może się zdarzyć
O ile zaparcia występują niezależnie od naszej woli, to na wstrzymywanie wypróżnienia mamy już wpływ. Zdarza się, że powstrzymujemy się od wizyty w toalecie kiedy okoliczności są niesprzyjające - jesteśmy w pracy, na zakupach czy po prostu brakuje nam czasu. Chwilowe opóźnienie wypróżnienia nie jest niczym groźnym, nie ma wpływu na nasz organizm. Jeśli jednak zbyt długo wstrzymujemy stolec, możemy doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji np. dyskomfortu, bólu podczas późniejszego opróżniania czy twardego stolca.
Wstrzymywania stolca – poważne konsekwencje
Sporadyczne wstrzymywanie stolca nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak to częste i długotrwałe ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Im kał dłużej wstrzymujemy w odbytnicy tym więcej wody z masy kałowej zostaje wchłonięte przez jelito, a tym samym stolec staje się twardszy i trudniejszy w wydaleniu. Przewlekłe wstrzymywanie wypróżnienia może doprowadzić do urazów w kanale odbytu. Co więcej, mięsnie odbytnicy mogą ulec rozciągnięciu, przez co chęć wypróżnienia i wizyty w toalecie może pojawiać się coraz rzadziej. W konsekwencji zaczynamy się jeszcze rzadziej załatwiać. Taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej.
Nawykowe zaparcia u dorosłych
Nawykowe zaparcia u osób dorosłych są najczęściej wynikiem błędów dietetycznych. Dieta ubogoresztkowa zawiera małe ilości błonnika, co prowadzi do osłabienia ruchów perystaltycznych jelita grubego i przyczynia się do zatrzymania stolca. Charakterystycznym objawem nawykowego zaparcia u dorosłych jest suchy, zbity stolec o małej objętości. Może mieć czarny lub ciemnobrązowy kolor. Niekiedy dodatkowo może pojawić się uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej, senność i ból głowy.