Co na biegunkę? Sprawdź, czym różnią się leki bez recepty i kiedy je stosować

2024-09-19 22:43

Kiedyś sprawa była prosta. Jak człowieka dopadała biegunka, brał węgiel leczniczy lub ratował się jagodami. Działało, miał spokój. Nie pomagało, pędził do lekarza. Dziś doraźnych leków i suplementów na biegunkę jest mnóstwo. Są skuteczne, a w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione. Tylko jak wybrać dobrze?

Co na biegunkę? Sprawdź, czym różnią się leki bez recepty i kiedy je stosować
Autor: GettyImages

Biegunka nie jest chorobą, tylko objawem, który ma wiele różnych przyczyn: może za nią odpowiadać patogen (wirus, bakteria, zatrucie chemiczne itp.), konkretne choroby narządowe i uogólnione, zaburzenia czynnościowe jelit itd.

Doraźnie można zastosować leki bez recepty, zwłaszcza że okazują się często bardzo skuteczne, a problem ustępuje po nich bezpowrotnie. Jeśli jednak problem się nasila, wraca, biegunki są przewlekłe, trzeba odwiedzić lekarza. Przyczyna może nie tylko wymagać stosowania leków na receptę, ale być naprawdę poważna. W ten sposób objawiają się choćby choroby zapalne jelit czy nowotwory.

W przypadku małych dzieci zawsze konieczny jest kontakt z lekarzem ze względu na ryzyko szybkiego odwodnienia, a to zagraża nawet życiu.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Preparaty bez recepty - suplement czy lek

Podczas biegunki najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniom, czyli skuteczne uzupełnianie płynów. Zawsze bezcennym wsparciem są elektrolity i probiotyki.

Możesz je uzupełniać z pomocą gotowych preparatów, gdyż trudno zadbać o odpowiednią dawkę dobrych bakterii czy potrzebnych minerałów wtedy, gdy wszystko dosłownie przelatuje przez twój układ pokarmowy.

Wśród popularnych preparatów przeciwbiegunkowych, które bezpośrednio mają działać zapierająco i ograniczyć oddawanie nadprogramowo stolca, znajdziesz zarówno leki, jak i suplementy.

Co wybrać? Suplement, zgodnie z prawem i definicją, niczego nie leczy, jedynie ma uzupełniać codzienną dietę. To takie jedzenie w tabletce czy innej skoncentrowanej dawce.

Leki podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom w zakresie bezpieczeństwa, przechowywania i działania. Efekt terapeutyczny musi być dowiedziony.

Wybór należy do ciebie.

Biegunka - jeśli lek, to na co zwracać uwagę

Przede wszystkim trzeba ustalić, dla kogo ma być ten lek. Wiele preparatów przeznaczonych jest wyłącznie dla dorosłych, ale są i takie dla dzieci.

Chociaż dzieci powinno leczyć się pod nadzorem pediatry, niewykluczone, zwłaszcza w przypadku tych starszych, że lekarz zaleci kupić preparat przeciwbiegunkowy bezpieczny dla dzieci, dostępny bez recepty.

Jeśli sięgasz po lek samodzielnie, stosuj się do wszystkich zaleceń z ulotki, zwłaszcza w zakresie dawkowania i czasu stosowania preparatu.

Pamiętaj, że masz do wyboru środki w formie takiej, w jakiej będzie ci najwygodniej przyjąć lek: kapsułek, tabletek, saszetek do rozpuszczania w wodzie czy zawiesiny.

To szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z przełykaniem, źle tolerują smak wielu leków, a także wtedy, gdy masz pomóc dziecku.

Czym się różnią preparat przeciwbiegunkowe

Przy wyborze odpowiedniego leku na biegunkę lub innego preparatu zapoznaj się ze składem i właściwościami poszczególnych produktów.

Nie kieruj się reklamą czy nazwą handlową preparatu, tylko jego składem. Niejednokrotnie dwa "różne" preparaty mają te same składniki.

Substancje, które można często znaleźć w wybranych preparatach, to choćby:

  • diosmektyt, lek powlekający ochronnie błonę śluzową przewodu pokarmowego i wzmacniający ochronę przed różnymi patogenami. Pomaga też pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych, toksyn pochodzących od sprawców biegunki, a także samych bakterii i wirusów,
  • loperamid jest lekiem spowalniającym perystaltykę jelit. Zwiększa wchłanianie wody ze światła jelita, co powoduje zwolnienie przesuwania się treści pokarmowej, a także jej zagęszczenie,
  • nifuroksazyd to lek stosowany przede wszystkim w ostrych i przewlekłych biegunkach pochodzenia bakteryjnego, który neutralizuje szkodliwe bakterie bez niszczenia naturalnej flory. Jego stosowanie warto więc rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewasz, że za twoimi problemami kryją się bakterie.

Znajdziesz też substancje wspomagające, jak maślan sodu, węgiel czy specjalny hydrożel, jednak wymienione wyżej trzy leki to podstawa większości skutecznych preparatów.

Listen on Spreaker.