Nie tylko stres lub złe nawyki. Kiedy ciągłe uczucie głodu oznacza chorobę?
Ciągłe odczuwanie głodu nie zawsze jest objawem choroby. Przyczyny takiego stanu to np. stres lub złe nawyki żywieniowe, które wystarczy zmienić. Jednak czasami tego typu zaburzenie łaknienia może oznaczać chorobę, również tą psychiczną. Sprawdź, jakie są przyczyny ciągłego uczucia głodu.
Spis treści
- Dlaczego odczuwasz głód?
- Ciągłe odczuwanie głodu - przyczyny
- Jak zabić głód? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów
- Ciągłe uczucie głodu w ciąży
- Ciągłe odczuwanie głodu może być objawem choroby
Ciągłe odczuwanie głodu może być objawem stresu, niewyspania, a także chorób somatycznych (np. cukrzyca) ale również psychicznych. Poznaj przyczyny ciągłego uczucia głodu.
Dlaczego odczuwasz głód?
Za odczuwanie głodu jest odpowiedzialna głównie glukoza. Gdy jej poziom we krwi spada, apetyt wzrasta, i odwrotnie - kiedy poziom cukru rośnie, apetyt zmniejsza się. Detektory cukru w organizmie regularnie przekazują do mózgu, a konkretnie do podwzgórza położonego w centralnej części mózgu, informacje o ilości cukru we krwi. Znajduje się tam ośrodek sytości, który reguluje apetyt za pomocą dwóch związków: neuropeptydu Y, który informuje o głodzie i zwalnia metabolizm, i neuropeptydu (CART), który przyśpiesza metabolizm, hamując apetyt.
Podwzgórze współpracuje także z cholecystokininą – hormonem wydzielanym przez ściany jelita cienkiego pod wpływem pokarmu, który powoduje rozszerzenie ścian żołądka, dając uczucie sytości, oraz serotoniną – hormonem hamującym chęć na słodycze (cukry, czyli węglowodany proste). Podwzgórze nie może prawidłowo pracować bez insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę, który jest odpowiedzialny ze regulację gospodarki glukozy. Insulina uruchamia w tkance tłuszczowej produkcję leptyny - hormonu, który daje poczucie sytości i hamuje wydzielanie NPY (neuropeptydu odpowiedzialnego za wzmożone łaknienie). Odwrotną funkcję pełni grelina - "hormon głodu", który jest produkowany w żołądku.
Ciągłe odczuwanie głodu - przyczyny
Regularne spożywanie słodkich produktów
Po spożyciu produktów zawierających węglowodany proste, gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi, który u osób zdrowych równie szybko spada. Prowadzi to do częstego uczucia głodu, a co za tym idzie - ciągłego podjadania.
Spożywanie posiłków w dużych odstępach czasu
Zwiększone uczucie głodu może się pojawić, jeśli spożywasz posiłki co 4-5 (a nawet więcej) godziny. Wiele osób zmaga się wtedy z uczuciem wilczego głodu. Aby zmniejszyć apetyt, należy jeść regularnie (o stałych porach) 5 posiłków dziennie.
Ciągłe niedosypianie
Naukowcy już dawno udowodnili, że niedobór snu powoduje ciągłe odczuwanie głodu. U osób niewysypanych zwiększa się bowiem produkcja dwóch hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości: leptyny i greliny. Leptyna jest produkowana w komórkach tłuszczowych, a jej wysoki poziom powoduje brak apetytu.
Grelina to hormon odpowiedzialny za wzrost apetytu, który jest produkowany w żołądku (zazwyczaj, gdy ten jest pusty). Ich funkcjonowanie zostaje zaburzone w przypadku niedoboru snu. Wtedy u osób niewyspanych odnotowuje się spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny. Powoduje to znaczny wzrost apetytu i uczucie głodu nawet bezpośrednio po posiłku.
Ciągły stres a stałe uczucie głodu
U osób, które żyją w permanentnym stresie, mechanizmy odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości są zaburzone. Wzrasta wydzielanie neuropeptydu Y i zmniejsza się produkcja leptyny, co doprowadza do ciągłego odczuwania głodu i szybszego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Ponadto permanentny stres podwyższa stężenie kortyzolu (hormonu kory nadnerczy). Jego nadmiar skutkuje otyłością brzuszną, odkładaniem się tłuszczu na karku i insulinoopornością.
Stresowi towarzyszy również wzmożona produkcja noradrenaliny, stąd niekontrolowany apetyt, ale tylko na węglowodany proste, czyli słodycze. Z kolei węglowodany uczestniczą w produkcji serotoniny, która poprawia nastrój - to dlatego zajadamy stres słodyczami.
Ciągłe uczucie głodu w ciąży
Jeśli ciągłe odczuwanie głodu i chęć częstego podjadania pojawiają się w ciąży, nie ma powodu do obaw. Wzrost apetytu w ciąży jest spowodowany tym, że rozwijające się dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Jeśli jednak często odczuwasz napady wilczego głodu, sprawdź, czy nie rozwija się cukrzyca ciążowa.
Ciągłe odczuwanie głodu może być objawem choroby
W tym przypadku ciągłe odczuwanie głodu jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem insuliny, co prowadzi do przyśpieszonej zamiany glukozy w glikogen, a następnie w tłuszcz. Innymi słowy - to, co jesz, nie jest zamieniane w energię, tylko w tłuszcz, dlatego organizm ciągle potrzebuje dodatkowej dawki kalorii.
Hipoglikemia to stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l). Objawia się to silnym uczuciem głodu, osłabieniem, nudnościami. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej.
Tarczyca to gruczoł, który poprzez wydzielanie hormonów wpływa na metabolizm organizmu. Nadczynności tarczycy towarzyszy spadek masy ciała i ciągłe uczucie głodu, co ma związek z przyspieszeniem procesów przemiany materii.
Ciągłe uczucie głodu u dzieci może być objawem rozwijania się choroby pasożytniczej. Pasożyty żywią się głównie produktami skrobiowymi i cukrowymi (węglowodanami). Jeśli więc dziecko ciągle odczuwa potrzebę sięgania po słodycze, można podejrzewać u niego obecność pasożytów.
Polifagia
To choroba, która objawia się koniecznością jedzenia nadmiernych ilości pokarmów. Przyczyny mogą być czynnościowe, organiczne lub nerwowe (np. choroby tarczycy, choroby pasożytnicze, ciąża, cukrzyca).
Osoby cierpiące na bulimię czują ciągłą chęć szybkiego jedzenia dużych ilości kalorycznych posiłków, a następnie, w obawie przed przytyciem, prowokują wymioty lub stosują środki przeczyszczające. Okresy napadów wzmożonego apetytu i obżarstwa występują na przemian z okresami bardzo restrykcyjnych diet odchudzających.
Akoria
Jest to występujący w chorobach psychicznych brak uczucia sytości po posiłku. Chorzy zawsze skarżą się na uczucie pustego żołądka i są nieustannie głodni.
Hiperafagia
Chorzy na hiperafagię czują potrzebę ciągłego połykania. Do ciągłego odczuwania głodu i nadmiernego spożywania pokarmów może dojść w przypadku uszkodzenia części brzuszno-przyśrodkowej podwzgórza mózgowego, czyli ośrodka sytości (np. na skutek urazu głowy). Jednak do tego typu urazów dochodzi bardzo rzadko.
Polecany artykuł:
Porady eksperta