CHOROBA HIRSCHSPRUNGA – to wrodzone JELITO olbrzymie
Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, które charakteryzuje się rozdęciem jelita do średnicy większej niż 6-7 cm.
Choroba Hirschprunga powstaje już w okresie rozwojowym, gdy zostaje wstrzymana doogonowa migracja komórek pochodzących z grzebienia nerwowego wzdłuż przewodu pokarmowego. Częstość choroby szacuje się na około 1:5.000 urodzeń. Choroba występuje częściej u płci męskiej, stosunek chorych chłopców do dziewczynek wynosi około 4:1.
Choroba Hirschsprunga - objawy
Choroba Hirschsprunga objawia się bardzo wcześnie, bo już w 5-10 dniu życia dziecka. Pierwsze objawy polegają na zahamowaniu smółki. Dodatkowo noworodki mają wydęty brzuch i często wymiotują. Jeżeli zajęty jest niewielki dystalny segment u niemowląt pojawiają się naprzemienne zaparcia i biegunki. Występuje zapalenie jelit oraz zaburzenia wodno-elektrolitowe. Czasami może dojść do perforacji jelita.
Choroba Hirschsprunga – a wady towarzyszące
Do wad występujących u pacjentów z chorobą Hirschsprunga należą m.in.:
- wady serca (głównie ubytki przegrody międzyprzedsionkowej lub międzykomorowej)
- dysplazja lub agenezja nerki
- rozszczep podniebienia
- wady układu moczowo-płciowego, w tym spodziectwo
- malformacje przewodu pokarmowego - np. pojedyncza tętnica pępkowa czy przepuklina pachwinowa
- cechy dysmorficzne twarzy, wady czaszki
Choroba Hirschsprunga - diagnoza
Rozpoznanie choroby opiera się na: obrazie klinicznym, badaniu przedmiotowym oraz radiologicznym, manometrii odbytu oraz badaniu histopatologicznym.
Choroba Hirschsprunga - leczenie
Przy pełnoobjawowej niedrożności należy założyć sondę do żołądka i odessać zalegają treść, a także wykonać oczyszczające wlewy do jelita grubego. W najlżejszych przypadkach wykonuje się lewatywę w warunkach szpitalnych. Brak poprawy kwalifikuje pacjenta do operacji. Polega ona na usunięciu bezzwojowego odcinka i wykonaniu zespolenia prawidłowo unerwionego odcinka proksymalnego do niego z pozostałym obwodowym odcinkiem odbytnicy lub odbytu.
Porady eksperta