Chora wątroba nie boli, ale ten objaw powinien cię zaalarmować. Zajrzyj do sedesu
W sedesie nie ma niczego ciekawego do oglądania? Wręcz przeciwnie. Kształt, konsystencja i kolor kupy powiedzą ci sporo o stanie twojego zdrowia. Niejednokrotnie zmiana wyglądu stolca to jedne z pierwszych niepokojących objawów. Zapominasz o badaniach profilaktycznych? To tym bardziej patrz.
Pozornie bardzo troszczymy się o nasze wątroby. Słusznie, bo bez nich nie da się żyć, a spełniają ponad pół tysiąca różnych zadań w naszym organizmie. Żadnego sygnału wysyłanego przez wątrobę nie wolno lekceważyć. Tylko w reklamie naprawdę chory narząd leczą suplementy. Obserwujesz odbarwienie kupy? Potrzebujesz pomocy lekarza - najpierw, żeby wyjaśnić, czy naprawdę masz problem, a jeśli tak, by otrzymać właściwą pomoc.
Jaki kolor stolca jest prawidłowy
Ludzka zdrowa kupa ma kolor brązowy, w odcieniach od umiarkowanie jasnego po bardzo ciemny brąz. W pewnym sensie kolor konkretnego stolca jest powiązany z dietą, ale nie powinien zawierać żadnych widocznych domieszek niestrawionych pokarmów.
Oczywiście, to się zdarza i w kupie widzimy na przykład pestki czy kawałki kukurydzy, a jej kolor zmienia solidna porcja buraków, i wciąż nie ma się czym martwić.
Gdy jednak kał jest wyraźnie odbarwiony lub znacznie ciemniejszy niż zwykle, zielonkawy czy czerwony, włącza się nam lampka alarmowa. Słusznie. Taka sytuacja zawsze wymaga wyjaśnienia i znalezienia przyczyny, szczególnie gdy problem utrzymuje się dłużej lub powraca.
O czym świadczy zbyt jasny kolor kupy
Stolec nienaturalnie jasny, zwykle szarawy, przypominający glinę, często oznacza problemy z wątrobą, a dokładniej nieprawidłowości związane z wydalaniem żółci. Odbarwienie kału bywa połączone z nienaturalnym kolorem moczu (robi się wyraźnie ciemniejszy). Może też, chociaż wcale nie musi, wystąpić zażółcenie cery, oczu czy swędzenie skóry na dużej powierzchni.
Nieprawidłowy odpływ żółci, który wpływa na barwę kupy, nazywany cholestazą, może oznaczać wirusowe zapalenie wątroby. Przyczyną bywa też kamica żółciowa i marskość wątroby. Zdarza się też, że właśnie tak objawia się zakażenie pasożytami.
Uwaga, warto jednak wiedzieć, że jasna kupa, nawet biała, nie musi świadczyć o chorobie. Pamiętaj, że sprawcą "problemu" mogą być leki zawierające wodorotlenek glinu, a także środek cieniujący stosowany podczas badań kontrastowych.
Lekarz powinien uprzedzić cię o takich skutkach ubocznych leczenia czy diagnostyki, a nawet poinformować, po jakim czasie objaw ma ustąpić.
Jak dbać o wątrobę? Po co robić próby wątrobowe?
Wątroba nie lubi ziółek i innych preparatów bez recepty. Oczekuje właściwej diety, zdrowego stylu życia
Można zachorować ciężko na wątrobę w każdym wieku. Objawy problemów pojawiają się bardzo późno, niejednokrotnie wtedy, gdy uszkodzona jest większość miąższu gruczołu wątroby.
Przy powiększeniu wątroby czasem odczuwamy ucisk w prawym boku, przy cholestazie mamy jasne stolce. Czasem pojawia się zmęczenie, zażółcenie skóry czy białek oczu. Długo jednak może nie dziać się nic.
Dla własnego dobra przynajmniej raz w roku, przy okazji morfologii krwi, zrób tzw. próby wątrobowe (enzymy i poziom bilirubiny). pamiętaj, że wątrobie najbardziej zagrażają wirusy - warto się diagnozować w tym kierunku i szczepić przeciw WZW A i B.
Polska transplantologia wątroby jest na znakomitym poziomie, ale jednak warto zadbać o własny narząd.
Czytaj także:
- Czego naprawdę potrzebuje twoja wątroba? 7 prostych zasad
- Nie było kwiatów, gratulacji, był sukces. "Pacjentka nie miała nic do stracenia, dostała nowe życie"