Ból ramienia zdradza, że w żołądku rozwijają się wrzody. Jak go rozpoznać?
Na pierwszy rzut oka, obojczyk i żołądek nie są ze sobą powiązane. Nie do końca jest to jednak prawdą. Ból w obojczyku może oznaczać, że nie wszystko jest w porządku z twoim brzuchem.
Obojczyk to długa, smukła kość, która znajduje się na szczycie klatki piersiowej, tuż pod szyją i biegnie od mostka do każdego ramienia. Okazuje się, że ból w tej okolicy to ważny sygnał od organizmu.
Ból obojczyka może świadczyć o wrzodach
Jak wynika z badań, w niektórych przypadkach ból obojczyka może wskazywać na wrzód żołądka.
„Ból obojczyka może być jedyną manifestacją łagodnego wrzodu żołądka” – stwierdzili naukowcy z University of Virginia Medical Center. Przyznali również, że w takiej sytuacji diagnoza może być trudna do ustalenia.
Inny zespół badawczy opisał przypadek pacjenta z perforacją wrzodu żołądka. Okazało się, że jedynym objawem był „długotrwały ból w lewym ramieniu” mimo że według NHS najczęstszym symptomem, jaki towarzyszy perforacji wrzodu żołądka jest palący lub gryzący ból w środkowej części brzucha.
Mogą wystąpić również inne objawy, takie jak:
- niestrawność,
- zgaga i refluks żołądkowy,
- utrata apetytu,
- utrata masy ciała,
- odbijanie się i wzdęcia po zjedzeniu tłustych potraw.
Choć powikłania wrzodów żołądka są stosunkowo rzadkie, mogą być bardzo poważne i potencjalnie zagrażać życiu.
Sygnałem alarmowym są wymioty z krwią, których barwa może być jaskrawoczerwona, a konsystencja ziarnista jak fusy z kawy.
Jakie inne stany mogą powodować ból obojczyka?
Wiele czynników może przyczynić się do bólu obojczyka. Oto niektóre z nich:
- Zła pozycja do spania - jeśli to ona jest przyczyną, ból powinien minąć w ciągu dnia.
- Zapalenie osierdzia - może powodować przeszywający ból w klatce piersiowej, który jest odczuwany szczególnie za mostkiem, a czasem pod obojczykiem, szyją i lewym ramieniem. Pogarsza się przy głębokim oddechu. Objawy towarzyszące to: gorączka, osłabienie, kaszel i problemy z oddychaniem, ból podczas połykania i kołatanie serca.
- Uraz stawu barkowo-obojczykowego - w wyniku urazu stawu, obojczyk może zmienić swoje położenie.
- Rak - nie jest częstą przyczyną bólu obojczyka, ale istnieje niewielka szansa, że tak objawia się nerwiak niedojrzały, który dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci.
Ból obojczyka warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka dni.