Atakuje w każdym wieku i jest bardzo groźne. Świat bliżej leku na stłuszczenie wątroby?
To już prawdziwa epidemia. Nawet co czwarta osoba na świecie ma problem ze stłuszczeniem wątroby. Choroba bywa stygmatyzująca, a tymczasem nie znamy przyczyn jej powstawania i nie jest tylko skutkiem złej diety. Stłuszczenie wątroby może znacząco skrócić życie, a świat nie ustaje w poszukiwaniu skutecznego leku.
Nie ma wątpliwości, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest skorelowane z chorobami cywilizacyjnymi, głównie cukrzycą i otyłością.
Wiadomo, że stłuszczeniu wątroby sprzyja niezdrowy styl życia i współczesna dieta.
Skąd jednak choroba się bierze i dlaczego, wciąż nie jest pewne. Dopada ludzi w każdym wieku, nawet małe dzieci, które odżywiają się prawidłowo i są fizycznie aktywne. u nich zresztą choroba postępuje nieraz piorunująco.
Nie mamy skutecznego leku także dlatego, że przyczyny są złożone i niejasne. Być może nowe badanie naukowców Indiana University to kolejny kroczek, który pozwoli tę sytuację zmienić.
Stłuszczeniowa choroba wątroby - dwa rodzaje
W informatorach dla pacjenta, ale też w opracowaniach specjalistycznych, spotkasz się z podziałem stłuszczenia wątroby na dwa typy: alkoholowe i niealkoholowe.
Współcześnie według badaczy te określenia są nieadekwatne do tego stopnia, że dawne międzynarodowe nazewnictwo (NASH i NAFLD) zastąpiły dwa nowe określenia: MASH i MASLD.
To nie jest tylko zmiana nazwy. Ma wyraźnie zwracać uwagę na przyczynę problemu, stąd rozróżnienie na stłuszczenie wątroby silniej związane stylem życia (niekoniecznie tylko alkoholem) MASH i spowodowane dysfunkcją metaboliczną (MASLD).
To choroby o innym przebiegu i rokowaniu, chociaż obie mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia narządu, a nawet śmierci.
Zobacz: budowa i choroby wątroby
Stłuszczenie wątroby - trudna sytuacja dzieci
Naukowcy z Uniwersytetu Indiana a także współpracujący z nimi eksperci Washington University zwracają uwagę, że oba typy stłuszczeniowej choroby wątroby dotyczą pacjentów w każdym wieku. To najmocniej pokazuje, że problem jest złożony, a przyczyny wciąż nie do końca jasne.
U dzieci MASH i MASLD mają niejednokrotnie piorunujący przebieg, a pozostają chorobą nieuleczalną, bez skutecznych terapii kierunkowych. W USA jest już wprawdzie pierwszy lek dla dorosłych, zatwierdzony wiosną tego roku, ale stosowany przede wszystkim u pacjentów z zapaleniem wątroby będącym skutkiem stłuszczenia. Trudno przewidzieć, kiedy będzie mógł być stosowany u osób nieletnich.
Cykl mocznikowy a stłuszczenie wątroby
Badania w Indianie, którymi kierował dr Brian DeBosch, koncentrowały się na procesie usuwania z organizmu toksycznego amoniaku, przekształcanego w mocznik. Za ten proces odpowiada czołowa nasza sprzątaczka wewnętrzna, czyli wątroba.
Okazuje się, że zaburzenia cyklu mocznikowego mogą prowadzić do stłuszczenia samej wątroby. Gdy dochodzi do zakłócenia procesu, następuje nieefektywne wykorzystanie kalorii i nadmierne magazynowanie tłuszczu w wątrobie.
Możliwe konsekwencje to stan zapalny i zwłóknienie, przyczyniające się do postępu choroby. Możliwe więc, ze skuteczne terapie powinny koncentrować się na pierwotnej przyczynie (problemach z amoniakiem), a nie jej skutku, czyli stłuszczeniu.
Stłuszczenie wątroby i co dalej
Nie tylko w USA, gdzie stłuszczenie wątroby odpowiada za większość przypadków niewydolności wątroby, wciąż trwają prace nad skutecznymi terapiami.
Pacjentom, których wątroba jest zdrowa lub stłuszczona w niewielkim stopniu, nie pozostaje nic innego, jak stosować się do obowiązujących zasad, które problemowi w pewnym stopniu zapobiegają lub spowalniają proces rozwoju choroby.
Nim bowiem świat upora się z mocznikiem i możliwymi innymi ewentualnymi czynnikami sprzyjającymi stłuszczeniu (ma wiele zadań i toksyn do zwalczania), twoja wątroba może już mieć poważny, nieodwracalny problem.