Ani biegunka, ani zaparcie, a jednak nie lekceważ. Taki stolec może być sygnałem raka
Kupa o prawidłowej konsystencji najczęściej w ogóle nie budzi naszego zainteresowania, zwłaszcza gdy wypróżnianiu nie towarzyszy wyraźny dyskomfort. Tymczasem znaczenie ma także grubość stolca. Ołówkowaty stolec na pewno wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej pogłębionej diagnostyki.
Termin: stolec ołówkowaty nie odnosi się do barwy czy struktury, a właśnie do grubości. Jeśli twoja kupa jest wyraźnie cieńsza niż wcześniej, może to oznaczać, że po drodze napotkała na przeszkodę. Sprawa może być poważna.
Jak rozpoznać ołówkowaty stolec?
Ołówkowaty stolec to objaw alarmowy, więc zaglądaj do sedesu, żeby go nie przegapić. Prawidłowa kupa ma średnicę 2-3 cm, a pacjenci potrafią zlekceważyć taśmowaty kał o średnicy kilku milimetrów.
Jeśli widzisz, że stolec jest zbyt cienki, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykluczenia schorzeń dolnego odcinka pokarmowego.
Objawy, które towarzyszą zbyt cienkiej kupie
Najczęściej podczas wypróżnień pojawia się też ból, dyskomfort, drobinki krwi. Cienka kupa świadczy bowiem o przeszkodzie w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.
Jeśli jednak nie masz żadnych innych dolegliwości, również nie możesz lekceważyć zbyt wąskiego kału. To czasem jedyny objaw choroby nowotworowej.
Czy ołówkowaty stolec może oznaczać raka?
Choroby nowotworowe to częsta przyczyna źle uformowanego kału.
Guz, najczęściej obecny w odbytnicy, jest fizyczną przeszkodą, która kształtuje kał na skutek zwężenia światła w jelicie.
Inne objawy związane z guzem w jelicie grubym wcale nie muszą być związane z samym oddawaniem stolca. Wprawdzie nieraz zmienia się rytm wypróżnień, ale zaniepokoić powinna też:
- nieuzasadniona utrata masy ciała,
- nocne poty,
- stany podgorączkowe,
- objawy anemii (bladość, osłabienie),
- szybka akcja serca,
- bóle brzucha.
Ołówkowaty stolec - czy to mogą być hemoroidy
Zbyt cienka kupa to również częsty objaw choroby hemoroidalnej. Nie wolno jednak zapominać, że obecność hemoroidów nie wyklucza obecności nowotworu. Te dwa schorzenia często współwystępują, zwłaszcza u osób w starszym wieku.
Bez szczegółowej diagnostyki nie możesz mieć pewności, dlaczego twój stolec zrobił się cienki. Nim spróbujesz pozbyć się problemu za pomocą leku bez recepty, trzeba przejść konieczną diagnostykę.
Czytaj także: W aptece pytają o rodzaj hemoroidów. To ma znaczenie przy wyborze preparatu