10 mitów medycznych na temat nieswoistego zapalenia jelit (IBD)

2022-02-03 10:08

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to stan, który wpływa bezpośrednio na układ pokarmowy. Objawy IBD bywają uciążliwe - obejmują skurcze brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunkę. Mogą one zmieniać się i trwać nawet kilka dni, tygodni lub miesięcy. Pomimo stosunkowo dużej częstości występowania IBD, chorobę tę otacza wiele dezinformacji i mitów.

nieswoiste zapalenie jelit (IBD)
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Oto 10 najpopularniejszych mitów krążących wokół IBD

Według danych statystycznych z 2017 roku, na całym świecie IBD dotknęło szacunkowo około 6,8 miliona osób. Najczęstszymi postaciami IBD są choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Oba te schorzenia dotyczą przewlekłego zapalenia przewodu pokarmowego.

Oto 10 najpopularniejszych mitów krążących wokół IBD

1. IBD jest tym samym co IBS

IBD i zespół jelita drażliwego (IBS) wpływają na układ pokarmowy, jednak te dwa schorzenia nie są takie same.

IBS jest zaburzeniem interakcji między jelitami a mózgiem, prowadzącym do biegunki, zaparć wraz z wzdęciami i bólem. Objawy te mogą się nasilać przy narażeniu na stres i niepokój.

IBD natomiast jest chorobą rozregulowanego układu immunologicznego, w której to zaczyna on atakować swój własny układ żołądkowo-jelitowy, prowadząc do uszkodzeń. IBD może prowadzić do stresu, nasilenia lęku, depresji i deprywacji snu ze względu na niszczycielski wpływ na funkcjonowanie człowieka. Objawy mogą obejmować krwawe stolce, biegunkę, silny ból brzucha, niezamierzoną utratę wagi, gorączkę, dreszcze, ból odbytu, zmęczenie i inne.

2. IBD jest wynikiem stresu

IBD jest napędzane przez układ odpornościowy, więc stres nie jest bezpośrednią przyczyną choroby. Stres zdecydowanie może pogarszać objawy u niektórych osób, jednak nie jest czynnikiem predysponującym rozwój nieswoistego zapalenia jelit.

3. Można mieć chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego równocześnie

To mit. Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego są najczęstszymi postaciami IBD. Są to jednak odrębne schorzenia i nie można mieć zarówno jednego, jak i drugiego jednocześnie. 

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

4. Żadne leczenie nie może złagodzić przebiegu IBD

Na szczęście to nieprawda. Istnieje wiele metod leczenia, które są niezwykle skuteczne w przypadku IBD, zależnych od tego, jak ciężka jest choroba.

Cały czas trwają prace nad stworzeniem nowych leków. Obecnie stosuje się leki biologiczne i immunosupresyjne.

5. Każdy z IBD potrzebuje operacji

To mit. W przeszłości większość osób z IBD przeszłaby operację, jednak wraz z pojawieniem się bardzo skutecznych i bezpiecznych leków immunosupresyjnych liczba operacji znacznie spadła w ciągu ostatnich 20 lat.

Według Crohn's & Colitis UK, około 15 proc. osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego będzie wymagało operacji 10 lat po postawieniu diagnozy. Jednak dostępne terapie sprawiają, że odsetek ten się zmniejsza.

Celem leczenia jest zapobieganie operacji z powodu powikłań po uszkodzeniu jelit. Rozpoczęcie farmakoterapii na wczesnym etapie choroby zapobiega uszkodzeniom, eliminując w ten sposób potrzebę operacji.

6. Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leków na IBD 

To nie jest prawda. Większość leków na IBD jest bardzo bezpieczna w czasie ciąży. Celem jest utrzymanie remisji u kobiet z IBD podczas ciąży, ponieważ najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić zarówno dziecku, jak i matce, jest aktywność choroby.

7. Możesz odstawić leki, jeśli objawy ustąpią

To nie jest prawda. Gdy leki na IBD zaczną działać, a objawy znikną, może być kuszące, aby przestać je brać, jednak nie jest to zalecane przez lekarzy. Zakończenie leczenia może mieć poważne konsekwencje - objawy mogą powrócić, a po ponownym rozpoczęciu stosowania leków mogą one nie zadziałać. 

8. Dieta bezglutenowa leczy IBD

To mit. Dieta bezglutenowa działa na pacjentów z celiakią i nadwrażliwością na gluten bez celiakii, ale nie przyniesie korzyści osobom z IBD.

9. IBD wpływa tylko na jelita

Chociaż IBD znacząco wpływa na jelita, choroba może mieć również konsekwencje w wielu innych częściach ciała. Oprócz układu żołądkowo-jelitowego, IBD może dawać objawy pozajelitowe, mając wpływ na skórę, oczy i stawy. Objawy IBD mogą obejmować prawie każdy układ narządów i stanowić poważne wyzwanie dla lekarzy.

10. IBD jest uleczalne

W tej chwili nie ma lekarstwa na IBD. Jednak naukowcy niestrudzenie pracują nad zrozumieniem tego stanu, aby móc zaprojektować lepsze metody leczenia.

Dzięki odpowiedniemu postępowaniu medycznemu, a czasami także dzięki zabiegom chirurgicznym, pacjenci z IBD mogą na szczęście żyć zupełnie normalnie.