Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary
Naturalne sposoby na komary pomogą nam nie tylko spokojnie zasnąć, lecz także obudzić się bez swędzących ukąszeń. Dzięki domowym sposobom możemy odstraszać komary skuteczniej niż za pomocą środków chemicznych. Sprawdź, jak działają naturalne sposoby na komary i jak szybko przegonić te uciążliwe owady z domu.
Spis treści
- Naturalne sposoby na komary - rośliny
- Naturalne sposoby na komary - olejki eteryczne
- Naturalne sposoby na komary - cebula i ocet
- Naturalne sposoby na komary - terpentyna
- Naturalne sposoby na komary - bezzapachowe kosmetyki
Skuteczne sposoby na komary przydają się każdego lata, szczególnie wtedy, gdy ciepłe dni przeplatają się z dniami deszczowymi, co sprzyja mnożeniu się tych owadów. Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu.
Ludzką krwią, ze względu na zawarte w nim białko, żywią się tylko samice komarów, które przekłuwają skórę i wpuszczają do naszego ciała ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Wtedy pojawia się czerwona i swędząca krosta, która znika po ok. tygodniu. Na szczęście obecnie są dostępne sprawdzone, naturalne sposoby na komary, dzięki którym nie będziemy musieli się martwić uciążliwymi bąblami.
Naturalne sposoby na komary - rośliny
Tarczę ochronną przed komarami stanowią rośliny, takie jak:
- Kocimiętka - zapach kocimiętki odstrasza komary dzięki olejkowi eterycznemu o nazwie neptalakton. Kocimiętka kwitnie w sezonie wzmożonej aktywności komarów, czyli od czerwca do lipca oraz od września do października. Tę leczniczą roślinę można zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub parapecie, w związku z tym możemy się chronić przed komarami także w mieście. Warto wiedzieć, że podobne właściwości odstraszające ma pelargonia.
- Bodziszek cuchnący, znany także jako "anginka", po przetarciu liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.
- Plektrantus koleusowaty, zwany także jako komarzyca lub komarowiec, wytwarza silny zapach, który odstrasza nie tylko komary, lecz także mole. Kwitnie przez pół roku - od maja do początku jesieni - w związku z tym możemy się przygotować na atak komarów już wcześniej.
- Mirt - to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia
- Bazylia - najlepiej postawić ją na parapecie. Dzięki swojej silnej woni stworzy w naszym domu niewidzialną tarczę ochronną przed komarami
- Liście mięty, dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi, skutecznie przegonią komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii czy liści pomidorów.
- Turówka wonna, inaczej żubrówka (Hierochloë odorata), to trawa, którą w Polsce stosuje się głównie w celu aromatyzowania wódek. Z kolei w Ameryce trawę żubrówkę tubylcy z Montany i Alberty od pokoleń stosują w celu odstraszania komarów. Plotą z niej warkocze, które noszą na szyi lub wieszają przy domu, by pozbyć się tych i innych owadów.Żubrówce przyjrzeli się bliżej naukowcy i odkryli, że swoje właściwości zawdzięcza kumarynie i substancji o nazwie fitol. Dzięki nim turówka wonna jest skuteczniejsza niż syntetyczny repelent - N,N-Dietylo-m-toluamid (DEET).
Czytaj też: Dlaczego w Polsce jest tak dużo komarów?
Naturalne sposoby na komary - olejki eteryczne
Olejki eteryczne, które swoim zapachem odstraszają komary, to olejek migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy. Skuteczne są także waleriana, kamfora, olejek anyżowy i herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy. Możemy sami przygotować domowy aerozol na komary o jednym z ww. zapachów.
Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejemy szklankę żytniej wódki, 20 ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszamy. Pamiętajmy, aby przed spryskaniem ciała zrobić próbę uczuleniową - najlepiej na skórze za uchem. Jeśli intensywny zapach olejku nam nie przeszkadza, możemy nim wysmarować całe ciało. Można także wybrać kadzidełka i świece zapachowe, które także zawierają olejki eteryczne.
Czytaj też:
- Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?
- Co cię ugryzło? Jak rozpoznać ślady po ukąszeniach owadów?
Naturalne sposoby na komary - cebula i ocet
Intensywny zapach, jaki wydziela surowa cebula, skutecznie odstrasza komary. Najlepiej pokrojoną w plasterki cebulę wystawić na parapet na całą noc.
Ocet swoim ostrym, charakterystycznym zapachem również potrafi skutecznie odgonić komary. Najskuteczniejszym sposobem walki z komarami jest postawienie gąbki nasączonej octem przy łóżku. Jednak wystarczy, że położymy ją na parapecie przy otwartym oknie. Najlepiej stosować ocet z liścia orzecha włoskiego.
Naturalne sposoby na komary - terpentyna
Terpentyna to bezbarwna ciecz, która jest stosowana jako rozpuszczalnik farb i olejów. Jednak dla komarów jest to skuteczny środek usypiający, który sprawdza się, jeśli chcemy usunąć chmarę tych uciążliwych insektów.
Słoiczek z terpentyną należy pozostawić na około 20 minut w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Potem wystarczy zmieść wszystkie komary i dokładnie wywietrzyć mieszkanie. Pamiętaj, ze terpentyna jest szkodliwa dla człowieka i nie wolno wdychać jej oparów.
Naturalne sposoby na komary - bezzapachowe kosmetyki
Komary najchętniej zwabia zapach potu, a konkretnie kwas mlekowy i amoniak w nim zawarte, ponieważ są lepiej wyczulone na woń, jaką wydziela człowiek. W związku z tym dbajmy o higienę osobistą i używajmy bezzapachowych kosmetyków.
Ciemne stroje przyciągają komary. W związku z tym zakładajmy ubrania o jasnych kolorach. Na wszelki wypadek niech będą to bluzki z długimi rękawami.
Porady eksperta
Polecany artykuł: