Encorton (prednizon) - lek sterydowy, wykorzystywany w dopingu
Encorton to lek zawierający prednizon - związek chemiczny, który podnosi poziom hemoglobiny oraz liczbę erytrocytów, co pomaga w rozprowadzeniu tlenu do wszystkich komórek w organizmie, co jest bardzo pożądane np. podczas zawodów sportowych. To dlatego prednizon znalazł się na liście zabronionych środków dopingujących. Sprawdź, dlaczego po Encorton sięgają sportowcy i jakie są groźne skutki uboczne stosowania tego sterydu w dopingu.
Spis treści
Dlaczego Encorton (prednizon) w dopingu zyskał tak duże uznanie? Według badań prednizon jest ok. 4 razy silniejszy od kortykosteroidów. Przyjmuje się, że 5 mg prednizonu wykazuje działanie równoważne 20 mg kortyzolu (hydrokortyzonu), a jego działanie mineralokortykosteroidowe stanowi ok. 60 procent aktywności hydrokortyzonu.
W związku z tym Encorton podany w ramach dopingu uwalnia wszystkie rezerwy glukozy i kwasów tłuszczowych, zapewniając tym samym większe, niż jest to potrzebne, dostawy energii dla naszych mięśni i mózgu. Ponadto prednizon podnosi poziom hemoglobiny oraz liczbę erytrocytów, co pomaga w rozprowadzeniu tlenu do wszystkich komórek w organizmie.
Efektami tych procesów są:
- zwiększona wydolność organizmu - prednizon poprawia efektywność pracy oraz zapobiega kryzysowi energetycznemu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego;
- zwiększona wytrzymałość na ból - organizm nie reaguje na mikrouszkodzenia powstałe podczas wysiłku;
- zwiększona pobudliwość neuronalna (człowiek staje się bardziej agresywny).
Te wszystkie procesy są pożądane podczas uprawiania dyscyplin wytrzymałościowych, np. w maratonie, kolarstwie czy pływaniu długodystansowym, w związku z tym hydrokortyzon i jego pochodne są uznawane za zakazane środki dopingujące. Mimo to prednizon jest popularnym środkiem dopingującym.
W 2007 roku Marco Borriello, 24-letni napastnik AC Milan, został zawieszony przez komitet dyscyplinarny po tym, jak testy antydopingowe wykazały obecność w jego organizmie zakazanych kortykosterydów: prednizonu i prednizolonu.
Encorton jak glikokortykosteroidy
Encorton działa silniej niż glikokortykosteroidy, znane także jako kortykosteroidy - hormony produkowane przez korę nadnerczy, które regulują metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów i nasilają trzy procesy zachodzące w organizmie człowieka:
- glukoneogenezę,
- proteolizę,
- lipolizę.
Encorton: działanie w organizmie
Głównym przedstawicielem kortykosteroidów jest kortyzol (hydrokortyzon) - tzw. hormon stresu. Prednizon to syntetyczny glikokortykosteroid - pochodna kortyzolu. Ma też podobne działanie: nasila proces glukoneogenezy, czyli zwiększa stężenie glukozy, i podobnie jak inny hormon - adrenalina, pozwala na błyskawiczną reakcję organizmu człowieka na zagrożenie (np. w sytuacjach stresowych), co objawia się:
- wzrostem ciśnienie krwi,
- rozszerzeniem oskrzeli,
- zwiększa napięcie mięśniowe.
Ta syntetyczna pochodna kortyzolu nasila również proces proteolizy, czyli rozpad białek w komórkach organizmu. Konsekwencją tego procesu jest rozbicie białkowych kompleksów immunologicznych, dlatego długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów osłabia układ odpornościowy organizmu. Ponadto kortykosteroidy wpływają antyanabolicznie na przemianę białkową mięśni, tzn. prowadzą do degradacji białek w tkance mięśniowej, a w konsekwencji do jej zaniku.
Prednizon wpływa na proces lipolizy i uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, co zwiększa stężenie kwasów tłuszczowych w osoczu. W związku z tym po długotrwałym stosowaniu kortykosteroidów dochodzi do nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie, powodując m.in. otyłość typu Cushinga, tj. nagromadzenie tkanki tłuszczowej na karku, tzw. bawoli kark, w kolcach twarzy (tzw. twarz księżycowata, otyłość brzuszną, przy jednoczesnym ubytku tkanki tłuszczowej w nogach.
Encorton leczy wiele chorób
Encorton to nie tylko doping, to również silny lek. Zawiera prednizon – związek chemiczny będący syntetycznym glikokortykosteroidem, pochodną kortyzolu.
Jest on związkiem nieaktywnym. Dopiero po dostaniu się do organizmu w wątrobie jest przekształcany w metabolit prednizonu - prednizolon. Jest to substancja o szerokim spektrum działania, m.in. przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwreumatycznym i immunosupresyjnym.
W związku z tym prednizon stosuje się w celu łagodzenia licznych objawów reakcji alergicznych, w leczeniu chorób nowotworowych, zapalenia gruczołu tarczowego, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, a także w chorób układu oddechowego, np. astmy.
Czytaj też:
- Winstrol (stanazolol) - toksyczny preparat na szybki przyrost masy mięśniowej
- Clenbuterol: niebezpieczny spalacz tłuszczu
- Relanium - psychotrop wykorzystywany przez sportowców. Relanium w sporcie
Porady eksperta