Aloes do picia. Jak zrobić sok i nalewkę z aloesu? PRZEPISY

2020-09-21 9:11

Jak zrobić sok z aloesu, który podnosi odporność i regeneruje organizm? Jest kilka domowych sposobów. Warto także zrobić nalewkę z aloesu. Pierwszy krok to zakup odpowiedniej rośliny. Oto przepis na sok z aloesu i na nalewkę z aloesu.

Aloes
Autor: Photos.com

Zarówno przepis na sok z aloesu jak i przepis na nalewkę z aloesu zaczynają się tak samo: świeże liście aloesu. Poza tym przyda się miód ( do soku przechowywanego dłużej) lub sok z cytrusów, kiedy planujemy wypić go w ciągu tygodnia. Do wykonania nalewki z aloesu będzie potrzebny alkohol: wódka lub spirytus albo wino.

Spis treści

  1. Liście aloesu na sok lub nalewkę - jak pozyskać?
  2. Przepisy na sok z aloesu
  3. Przepisy na nalewkę z aloesu

Liście aloesu na sok lub nalewkę - jak pozyskać?

Liście aloesowe do przetworów powinny być starsze niż dwuletnie, ale młodsze niż pięcioletnie. Dlatego musimy wiedzieć w jakim wieku jest roślina oraz rozmnażać ją, notując, kiedy wsadziliśmy młode sadzonki.

Ogrodnicy zalecają by kupować rośliny o wysokości ok. 30 cm, wtedy dolne liście będą już się nadawały do wykorzystania. Sprawdzajmy czy roślina ma boczne pędy. Jeśli tak - to wiadomo, że żyje już przeszło rok. Najlepszym surowcem jest gatunek Aloe vera.

Aloes wymaga piaszczystej ziemi i jasnego stanowiska, ale nie lubi stać w pełnym słońcu. Podlewać trzeba umiarkowanie, raz lub dwa razy w tygodniu, żeby nie dopuścić do gnicia korzeni.

Jeśli mamy zamiar wykorzystać liście na sok czy nalewkę - rośliny, z której je obcinamy, nie podlewamy przez dwa tygodnie. Liście na przetwory ucinamy ostrym nożem tuż u nasady i wkładamy do lodówki na 24 godziny. Schłodzenie wzmaga aktywność składników aloesu.

Wyciskane soki - jakie są ich zalety?

Przepisy na sok z aloesu

  • Aloes z cytrusami

Pęk liści aloesu (mniej więcej taki, żeby móc objąć go dwiema dłońmi) wkładamy na dobę do lodówki. Po wyjęciu obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ. Wrzucamy go do szerokiego dzbana i dodajemy 1/2 litra soku z cytrusów (sok pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy)  i miksujemy.

Tak otrzymany, zawiesisty sok można przetrzeć przez sitko, a następnie przelać do butelki z ciemnego szkła i umieścić w lodówce. Sok można przechowywać przez tydzień.

  • Sok z aloesu z miodem 

Obcinamy liście z całej rośliny, przemrażamy w lodówce. Potem całe liście kroimy i miksujemy lub wkładamy do sokowirówki. Sok miksowany przecieramy przez sito. Do soku dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w lodówce.

Sok z aloesu należy zażywać 2-3 razy dziennie po łyżeczce, sam lub rozmieszany z sokiem.

Czytaj też:

Przepisy na nalewkę z aloesu

  • Nalewka wzmacniająca

Liście z dużego aloesu wkładamy do sokowirówki lub miksujemy i przecieramy przez sito. Do otrzymanego soku dodajemy czerwone wino w proporcji 1:1 oraz 200 g płynnego miodu. Mieszamy, wlewamy do butelki z ciemnego szkła i odstawiamy w ciemne miejsce na 10 dni.

Gotową nalewkę pijemy raz dziennie po małym kieliszku.

  • Nalewka na problemy trawienne

100 g zmiksowanych świeżych liści zmieszaj z 50 g miodu oraz 50 ml spirytusu. Wlej do butelki z ciemnego szkła i odstaw w ciemne miejsce na 5 dni. Następnie wstaw nalewkę do lodówki. Tak przygotowaną nalewkę z aloesu zażywaj przed jedzeniem, po jednej łyżeczce.

Przeczytaj także: