Stopa cukrzycowa nie musi się kończyć amputacją? Wyniki programu dają nadzieję
Stopa cukrzycowa jest poważnym problemem, który niestety często ma nieprzyjemny finał, jakim jest amputacja. Okazuje się jednak, że wyniki pilotażowego programu opieki realizowanego w SPZOZ w Szamotułach mogą dawać nadzieję chorym na cukrzycę. Wszystko dzięki nowemu modelowi leczenia.
W lipcu zakończy się etap realizacji pilotażu leczenia zespołu stopu cukrzycowej. Niedawno odbyło się kolejne już posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, na którym omówiono program kompleksowego leczenia stopy cukrzycowej.
Podsumowanie programu pilotażowego. To nowa nadzieja dla chorych
W trakcie spotkania przedstawiono między innymi wstępne podsumowanie programu. Dla przypomnienia: zaledwie rok temu resort zdrowia postanowił, że za przeprowadzenie pilotaży odpowiadać będzie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach.
Już wcześniej ta placówka prowadziła swój wewnętrzny pilotaż leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Jak przypomniał dr Piotr Liszkowski, diabetolog, specjalista leczenia stopy cukrzycowej ze Szpitala Powiatowego w Szamotułach, powodem rozpoczęcia programu pilotażowego był niezwykle wysoki wskaźnik amputacji u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że w Polsce liczba wysokich amputacji kończyny dolnej - to jest amputacji goleniowej lub udowej - to około 4,5 tysiąca każdego roku.
Te wskaźniki przewyższają 2/3-krotnie wskaźniki takich samych zabiegów w krajach takich jak Francja, Holandia, Wielka Brytania i Włochy.
Jakie są wyniki programu pilotażowego?
Według wstępnych informacji o wynikach programu pilotażowego, szpital mógł objąć opieką maksymalnie 200 osób. Sposób finansowania testowanego modelu leczenia umożliwia sumowane procedur chirurgicznych i diabetologicznych oraz internistycznych.
Jak opowiedział dr Liszkowski, pacjenci przyjmowani są w ramach pilotażu na oddział chorób wewnętrznych. Tam prowadził ich jeden zespół specjalistów. Z kolei drugi zespół prowadził leczenie chirurgiczne polegające na oszczędzających resekcjach kostnych w obrębie stopy cukrzycowej.
Następnie u każdego pacjenta po zabiegu operacyjnych prowadzona jest terapia podciśnieniowa i antybiotykoterapia dożylna.
A jakie są wyniki programu pilotażowego? Zakwalifikowało się 177 chorych, z czego 165 odbyło leczenie szpitalne. Pełen cykl ukończyło 82 pacjentów. Pozytywny efekt udało się otrzymać u 76 proc. chorych. U 62 na 82 pacjentów udało się więc uniknąć amputacji. U 48 chorych udało się w pełni wygoić rany.
Niestety jednak, leczenie stopy cukrzycowej nie należy do prostych. Jest to spowodowane tym, że schorzenie to ma charakter przewlekły i nawrotowy.
Stopa cukrzycowa - powikłanie cukrzycy
Cukrzyca może powodować liczne powikłania. Pojawiają się one zarówno w naczyniach krwionośnych, jak i w układzie nerwowym. U części chorych mogą one doprowadzić do powstania owrzodzeń, infekcji, destrukcji tkanek miękkich oraz kości i stawów kończyn dolnych.
Co ważne, w większości przypadków jest to nieodczuwalne dla osób chorych, ponieważ uszkodzenia nerwów obwodowych sprawiają, że tracą oni czucie w stopach, co skutkuje powstaniem stopy cukrzycowej.
Niestety, wówczas leczenie tych zmian jest opóźnione.