Praca w systemie zmianowym może zwiększyć ryzyko zachorowania na CUKRZYCĘ

2011-12-12 11:09

Rotacyjny system pracy, obejmujący co najmniej trzy nocne zmiany w miesiącu może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, a co za tym idzie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet - wynika z badań naukowców z Harvardu.

cukrzyca a praca zmianowa
Autor: Photos.com Praca w systemie zmianowym sprzyja powstawaniu cukrzycy u kobiet.

Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego opublikowali w piśmie „PLoS Medicine” wyniki swoich badań odnośnie wpływu pracy zmianowej na zdrowie. Z badań wynika, iż rotacyjny system pracy, obejmujący co najmniej trzy nocne zmiany w miesiącu, może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet.

Na rozwój cukrzycy wpływa rosnąca masa ciała

Grupę badaną stworzyło 117 tysięcy Amerykanek w wieku 25-67 lat, które brały udział w serii badań Nurse’s Health Study (96 procent grupy stanowiły kobiety rasy białej). Na początku badań około 60 procent osób badanych przepracowało więcej niż jeden rok w trybie zmianowym.

Dokładnej analizie zostały poddane informacje dotyczące trybu pracy pielęgniarek, stan ich zdrowia, sposób odżywiania. Na podstawie wyników analiz naukowcy sformułowali wnioski, iż w przypadku pielęgniarek, które pracowały w systemie zmianowym przez 3-9 lat ryzyko cukrzycy wzrastało o 20 procent. Przy czym ryzyko było tym większe, im dłużej trwała praca w tym trybie i w przypadku pań, które pracowały w ten sposób 10-19 lat wzrastało ono aż o 40 procent. Największe ryzyko cukrzycy wystąpiło u pielęgniarek, które przepracowały w zawodzie ponad 20 lat i wzrastało o 58 procent. Czynnikiem, który połowicznie przyczyniał się do wzrostu ryzyka zachorowania na cukrzycę była zwiększająca się masa ciała.

Ważne

Kolejne badania są planowane wśród mężczyzn różnych grup etnicznych. Naukowcy chcą poznać mechanizmy warunkujące tę zależności. Wcześniej wykonano prace dotyczących związku pracy zmianowej z zaburzeniami snu, otyłością i zespołem metabolicznym, które są uznanymi czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy.