Pompa insulinowa - czym jest i jak działa? Wskazania do leczenia z użyciem pompy insulinowej
Pompa insulinowa to urządzenie wykorzystywane do ciągłego podawania insuliny. Jest wygodna w stosowaniu i podnosi jakość codziennego funkcjonowania diabetyków. Na czym polega działanie pompy insulinowej i co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
- Pompa insulinowa – czym jest?
- Wskazania do leczenia z użyciem pompy insulinowej
- Rodzaje pomp insulinowych
- Jak działa osobista pompa insulinowa?
- Zalety i wady stosowania pompy insulinowej
- Pompa insulinowa – cena
Pompa insulinowa służy do stałego podawania insuliny do tkanki podskórnej skąd wchłaniana jest do krwiobiegu. To właśnie dzięki niej możliwe jest bardzo precyzyjne aplikowanie określonej dawki hormonu.
Pompa insulinowa – czym jest?
Pompa insulinowa to małe urządzenie elektroniczne, składające się z komory, w której umieszczony jest zbiornik z insuliną, oraz drenu i wkłucia. Dzięki pompie insulinowej cukrzycy mogą zadbać o prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Wskazania do leczenia z użyciem pompy insulinowej
Pompa insulinowa zalecana jest w szczególności pacjentom z cukrzycą typu 1. Wskazaniem do leczenia jest również hiperglikemia w godzinach porannych, prowadzenie bardzo aktywnego lub nieregularnego trybu życia, obecność powikłań cukrzycowych, nieświadomość występowania hiperglikemii. Z pomp insulinowych powinny korzystać kobiety planujące ciążę, oraz te zmagające się z cukrzycą ciążową.
Rodzaje pomp insulinowych
Osoby, u których korzystanie z pompy insulinowej jest niezbędnym rozwiązaniem, mają do wyboru dwa rodzaje pomp:
- pompa insulinowa osobista – niewielkie urządzenie, które w sposób ciągły podaje choremu insulinę. Zbiornik na insulinę ma pojemność około 3 ml.
- pompa insulinowa wszczepialna – niewielkie urządzenie, które wszczepia się pod skórę bezpośrednio nad mięśniem prostym brzucha. Służy do podawania insuliny do jamy otrzewnej. Zbiornik na insulinę ma pojemność około 15 ml.
Jak działa osobista pompa insulinowa?
Pompa insulinowa osobista jest urządzeniem wielkości telefonu komórkowego, które nosi się przymocowane do garderoby. Naśladuje pracę trzustki i podskórnie dostarcza insulinę w ilości, która odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu organizmu.
Dawka ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Insulina podawana jest przez plastikowy przewód zwany linią infuzyjną oraz podskórny cewnik zwany zestawem infuzyjnym pompy. Większość cewników można odłączyć, co ma szczególne znaczenie np. podczas kąpieli czy wizyty na basenie.
Pompa wyposażona jest w silnik elektryczny popychający tłok strzykawki. Urządzenie posiada wyświetlacz LCD, który umożliwia programowanie pompy, przycisk do programowania i podawania insuliny, a także kieszeń ze zbiornikiem z insuliną i komorę na baterię. Kluczowym elementem jest mikroprocesor, dzięki któremu możliwe jest programowanie wlewu podstawowego, oraz kontrola wielu parametrów np. zaburzeń działania urządzenia.
Zalety i wady stosowania pompy insulinowej
Zalet stosowania pompy insulinowej jest zdecydowanie więcej niż wad. Urządzenie to pozwala na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Dzięki pompie leczenie cukrzycy jest mniej uciążliwe - jej stosowanie ułatwia chorym codzienne funkcjonowanie. Dzięki pompie insulinowej, diabetycy w większym stopniu mogą kontrolować poziom AbA1c.
Dawkowanie insuliny jest zdecydowanie bardziej precyzyjne. Terapia z zastosowaniem pompy insulinowej zmniejsza wahania glikemii, a także ryzyko wystąpienia epizodów hipoglikemii.
Niewielką wadą związaną ze stosowaniem osobistej pompy insulinowej jest konieczność utrzymywania stałego wkłucia i regularne wymienianie igieł na nowe. Należy również szczególnie zadbać o higienę miejsca wkłucia, tak by nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Wadą pompy wszczepiennej, u osób szczupłych, może być jej widoczność, która u niektórych pacjentów prowadzi do dyskomfortu psychicznego.
Pompa insulinowa – cena
Dawniej, leczenie cukrzycy przy użyciu pompy insulinowej było bardzo drogą terapią. Obecnie, urządzenia są powszechnie dostępne (zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci). Ceny pomp insulinowych są zróżnicowane i uzależnione od dostępnych funkcji. To wydatek rzędu od 4. do nawet 18. tysięcy złotych. Refundacją objęte są pompy insulinowe dla osób do 26. roku życia oraz dla kobiet w ciąży.
Polecany artykuł: