Pilnuj poziomu cukru, a unikniesz demencji? Badacze wskazują na silny związek
Stabilny poziom glukozy we krwi to sytuacja optymalna dla pracy naszego mózgu i dobry prognostyk na przyszłość. Wahania poziomu cukru; zarówno cukry wysokie jak i niskie, według najnowszych badań mają sprzyjać chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.
To chyba nie jest duże zaskoczenie, że cukrzyca może sprzyjać procesom degeneracyjnym w mózgu.
Wiadomo, że ta choroba dewastuje zdrowie serca, nerek, psuje nam oczy, uszkadza nerwy, niszczy skórę, stawy i kości, sprzyja zaburzeniom psychicznym... Jak zatem miałaby omijać mózg.
W najnowszej analizie badaczy z Boston College istotne jest wskazanie, że zarówno wysokie, jak i niskie cukry, nie są dla mózgu korzystne, a także w jaki sposób to kontrolować i wyrównywać.
HbA1c i cukrzyca
Hemoglobina glikowana (HbA1c) była badaniem, które służyło do oceny przebiegu cukrzycy wśród pacjentów i szukania ewentualnego związku z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Hemoglobina glikowana czyli badanie HbA1c w wielu krajach na świecie jest podstawowym sposobem oceny skuteczności leczenia cukrzycy. Podczas gdy kontrola poziomu cukru we krwi wykonywana codziennie przez pacjenta jest wskaźnikiem w danym momencie, to badanie HbA1c pokazuje średnią wartość glikemii w okresie ostatnich trzech miesięcy. Jedno badanie pozwala ocenić, czy w ciągu ostatnich 6-10 tygodni chory utrzymywał dobry poziomy glukozy we krwi.
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego już jednorazowy wynik we krwi wynoszący co najmniej 48 mmol/ml, czyli więcej niż 6,5%, upoważnia do zdiagnozowania cukrzycy.
Niestety, badanie w Polsce nadal nie jest powszechnie stosowane i w pełni wykorzystywane do oceny stanu zdrowia pacjenta także tam, gdzie jest podejrzenie "skoków cukru" i niełatwo problem "wyłapać".
Zobacz: 4 choroby oczu, które powoduje cukrzyca
Wyrównana cukrzyca oznacza mniejsze ryzyko choroby Alzheimera
Wyrównana cukrzyca i stabilne wyniki HbA1c wiążą się z niższym ryzykiem choroby Alzheimera i pokrewnych demencji (ADRD).
Dr Patricia C. Underwood wraz z zespołem ze Szkoły Pielęgniarstwa im. Williama F. Connella przy Boston College badała związek między prawidłowym (skutecznym) leczeniem cukrzycy a częstością występowania choroby Alzheimera u seniorów.
Analiza objęła 374 021 pacjentów z cukrzycą, obserwowanych przez okres do 10 lat.
Początkowo w badaniu uwzględniano wszystkich pacjentów, także przyjmujących insulinę. Analizy z wykluczeniem części chorych dawały zbliżone wyniki.
Im wyższa była hemoglobina glikowana, tym gorzej dla funkcji poznawczych. Uwaga - gwałtowne spadki również sprzyjały alzheimerowi.
Zbyt niskahemoglobina glikowana często nie jest traktowana jako problem, a tymczasem badacze z Bostonu zwracają uwagę, by pilnować nie tyle jak najniższych cukrów, a cukrów w normie, stabilnych.
HbA1c - norma spersonalizowana
- Wyniki te potwierdzają korzyści wynikające ze stosowania spersonalizowanych docelowych zakresów HbA1c w oparciu o wiek, oczekiwaną długość życia i choroby współistniejące. Klinicyści powinni współpracować z pacjentami, aby zapewnić stabilność HbA1c, aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i podobnych schorzeń demencyjnych u starszych osób chorych na cukrzycę - podkreślają badacze.