Otyłość, wypadanie włosów, świąd skóry - objawy cukrzycy
Niekiedy obserwujesz u siebie różne dolegliwości, ale nie wiążesz ich z podwyższonym poziomem cukru. Zobacz, jakie objawy mogą zwiastować cukrzycę. Cierpisz na otyłość, wypadają ci włosy, masz zaburzenia widzenia i zmiany nastroju? To może być cukrzyca.
Spis treści
- Objawy cukrzycy: zmiany nastroju
- Objawy cukrzycy: swędząca skóra
- Objawy cukrzycy: wypadanie włosów
- Objawy cukrzycy: zamazany obraz
- Objawy cukrzycy: zmiany w nerkach
- Objawy cukrzycy: otyłość
- Objawy cukrzycy: schorzenia dziąseł
- Objawy cukrzycy: zaburzenia smaku
- Objawy cukrzycy: rozstrojone nerwy
- Objawy cukrzycy: zakażenia pochwy
- Objawy cukrzycy: źle gojące się rany
- Objawy cukrzycy: zaburzenia erekcji
- Objawy cukrzycy: przykry oddech
W rozpoznawaniu cukrzycy najważniejszy jest poziom cukru we krwi. Ale nie tylko to może świadczyć o postępie choroby. Cukrzyca lubi się ukrywać, daje wielokrotnie objawy, które trudno od razu powiązać z tą chorobą. Oto niektóre skutki zaburzeń w gospodarowaniu glukozą.
Objawy cukrzycy: zmiany nastroju
Typowym objawem, który powinien wzbudzić podejrzenie o cukrzycę, jest trudne do wytłumaczenia, stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Uwagę muszą zwrócić niczym nieuzasadnione zmiany nastroju oraz nastawienia do zadań życiowych czy wreszcie depresja. Oczywiście nie wszystkie emocje u osoby z cukrzycą zależą od upośledzenia spalania glukozy. Depresja czy wybuchowość mogą mieć inne źródło. Są to jednak objawy najwcześniejsze i najbardziej powszechne – toteż pomimo wielu możliwości powinny być diagnozowane również pod kątem tej choroby.
Objawy cukrzycy: swędząca skóra
Wśród objawów, pod którymi kryje się cukrzyca, znajdują się dolegliwości skórne, takie jak świąd – szczególnie w okolicy narządów płciowych, oraz często pojawiające się czyraki. Osoby cierpiące na cukrzycę częściej niż ludzie zdrowi mają również grzybicę skóry stóp. Schorzenie zazwyczaj przenosi się też na paznokcie.
Objawy cukrzycy: wypadanie włosów
Zwykle pojawia się u osób, które mają niewyrównaną cukrzycę. Łysienie powiązane z tą chorobą polega na tym, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku. Utrata włosów może wystąpić na wiele lat przed rozpoznaniem cukrzycy. Czupryna przerzedza się zwykle w okolicy szczytu głowy. Przy podawaniu odpowiedniej dawki insuliny wypadanie włosów zostaje nieco zahamowane.
Objawy cukrzycy: zamazany obraz
Wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy mogą być trudne do wytłumaczenia przekrwione spojówki oraz zaburzenia widzenia, które są związane z mikrouszkodzeniami naczyń włosowatych w siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa daje o sobie znać często dopiero po 15 latach choroby). Gdy glukoza przenika do soczewki oka, zmienia się jej kształt, co zamazuje ostrość widzenia. Dolegliwość ta zanika powoli po wdrożeniu leczenia przeciwcukrzycowego. Schorzenie narasta niekiedy nawet przez kilkanaście lat i bez specjalistycznych badań okulistycznych nie da się go rozpoznać.
Objawy cukrzycy: zmiany w nerkach
Początkowo niewielkie uszkodzenia naczyń nerek są niedostrzegane przez chorego, ale niebezpieczne. Wraz z moczem z organizmu są bowiem wypłukiwane albuminy i inne ważne dla funkcjonowania organizmu białka. Ale namacalne objawy nefropatii mogą się rozwinąć dopiero po 10 latach trwania choroby.
Objawy cukrzycy: otyłość
Bez wahania można powiedzieć, że otyłość jest ściśle powiązana z cukrzycą – nadmiar ciała sprzyja cukrzycy typu 2. Obie są chorobami, które powstają w wyniku niewłaściwego żywienia.
Objawy cukrzycy: schorzenia dziąseł
Podejrzeniem o cukrzycę można też obarczyć szybko postępujące choroby dziąseł i jamy ustnej oraz trudności w ich skutecznym leczeniu. U chorych pojawiają się ropniaki przyzębne, pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe jamy ustnej. Przy wykluczeniu stosowanych w ostatnim czasie leków immunosupresyjnych, antybiotyków itp., dolegliwości mogą być brane pod uwagę jako ukryte objawy cukrzycy.
Objawy cukrzycy: zaburzenia smaku
Mogą sygnalizować zmiany cukrzycowe. Są one zwykle skutkiem nierozpoznanej neuropatii cukrzycowej. Chociaż zaburzenia pracy nerwów obwodowych przy cukrzycy są dość rzadkie, to mogą objawiać się jako pieczenie języka lub całej jamy ustnej. Może także wystąpić nienaturalna suchość języka. Pojawienie się na nim drobnych pęknięć świadczy o podwyższonym poziomie cukru we krwi.
Objawy cukrzycy: rozstrojone nerwy
Każdy etap rozwoju cukrzycy może się obrócić przeciwko układowi nerwowemu. Często odczuwasz to jako drętwienie, pieczenie, palenie, brak czucia w skórze, zwłaszcza palców dłoni i stóp, nasilające się kurcze mięśni łydek (w nocy) albo niedowłady mięśni czy porażenia, niedowład jednego z nerwów.
Objawy cukrzycy: zakażenia pochwy
Cukrzyca, gdy zaatakuje panie, lubi się ukrywać pod postacią schorzeń ginekologicznych. Może to być np. zapalenie bakteryjne pochwy, świąd, grzybica czy zaburzenia miesiączkowania. Po wykluczeniu możliwości, że jest to powikłanie po kuracji antybiotykowej, lekarz powinien wziąć pod uwagę utajoną cukrzycę i zbadać poziom glukozy we krwi. Podobne podejrzenia może mieć ginekolog, którego pacjentka roni kolejne ciąże. Swoistym objawem cukrzycy mogą być też nawracające zapalenia pęcherza moczowego.
Objawy cukrzycy: źle gojące się rany
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje, że zwykłe zadrapanie może goić się bardzo długo. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, uszkadza nerwy. To polineuropatia cukrzycowa, czyli ciągłe mrowienie w stopach lub utrata czucia. W takiej sytuacji skóra stóp wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi, by nie została zraniona.
Objawy cukrzycy: zaburzenia erekcji
U panów natomiast uwagę powinna zwrócić impotencja z powodu niepełnego wzwodu prącia. Pojawić się może po latach nierozpoznanej choroby jako uszkodzenie unerwienia ciał jamistych penisa, ale może być też jednym z pierwszych objawów cukrzycy.
Objawy cukrzycy: przykry oddech
Jeśli w oddechu czujesz zapach acetonu przypominający świeże jabłka, możesz przypuszczać, że cierpisz na cukrzycę. Zdarza się to też wtedy, gdy choroba jest niewłaściwie leczona. Pierwsze badanie, jakie powinnaś wykonać, to oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz obecności cukru i acetonu w moczu. Jeśli wyniki to wykażą, bezzwłocznie musisz zgłosić się do lekarza. Cukier i aceton w moczu pojawiają się przy znacznych zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają leczenia w szpitalu.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta